Do té zatáčky jsem neviděl, přesto jsem zbytečně riskoval, lituju toho, je pozdě...

STATISTIKA

NECHTĚL JSEM

Komentář BESIP

V průměru řeší policisté na našich silnicích zhruba 3 500 přestupků ve spojení s nesprávným předjížděním. V minulém roce kvůli němu došlo na našich silnicích k téměř 1 300 nehodám. To je v porovnání s ostatními přestupky spíše méně častý přestupek.

Problém je však v tom, že právě dopravní nehody vzniklé z důvodu špatného předjíždění končí velmi často smrtí. V průměru při každé tisícovce takových nehod zemře 18 lidí. Tím se rázem řadí nesprávné předjíždění mezi ty nejnebezpečnější typy přestupků, společně s nepřiměřenou rychlostí.

Nejčastěji při takových nehodách dochází k bočnímu střetu, kvůli tomu, když se řidič předjížděného vozidla rozhodne odbočit. Druhým nejčastějším typem střetu během předjíždění je čelní střet, tedy střet s protijedoucím vozidlem, který mívá velmi závažné následky.

Chceme proto více trestat agresivní řidiče, kteří svým bezohledným a riskantním chováním na silnici ohrožují všechny okolo sebe. Za nesprávné předjíždění tak zůstává nejvyšší bodová sazba, i když byla snížena ze 7 na 6 bodů. Zároveň se výrazně zvyšuje maximální výše pokuty ve správním řízení z 10 tisíc na 25 tisíc.

CO NAVRHUJEME

  • 6 bodů (nyní 7)
  • bloková pokuta v rozmezí 4 500 až 5 500
  • pokuta ve správním řízení 7000 - 25 000 (nyní 5000 – 10 000)

Zbytkový alkohol

Dokumenty

Přehledná tabulka všech přestupků

Bodové konto

Víte, že si své bodové konto můžete snadno ověřit? Ano. Je to možné přes Portál veřejné správy GOV.cz.
Každý řidič si může pohodlně zjistit stav svého bodového konta a datum poslední změny. Portál také ukáže platnost řidičského průkazu nebo průkazu profesní způsobilostí řidiče.

přejít na Portál občana