Komentář BESIP
Málokdo to s alkoholem myslel špatně, ale...
Řízení pod vlivem alkoholu či návykových látek snižuje správný úsudek a přispívá k agresivnější jízdě. Typickým scénářem je, že řidič vyjede s vozidlem mimo komunikaci či vjede do protisměru. Samozřejmě však roste celkově pravděpodobnost spáchání jakéhokoliv jiného přestupku. I přesto dochází ročně na našich silnicích zhruba ke 27 tisícům případů, kdy řidič motorového vozidla byl pod vlivem alkoholu či drog.
Statistiky dopravních nehod jsou poměrně alarmující. Ročně dojde na našich silnicích v průměru k téměř 5 tisícům nehod, při kterých byl řidič ovlivněn alkoholem či drogami (nebo obojím současně). Při takových nehodách zemře ročně kolem 50 lidí. Více než polovina řidičů, u nichž se prokáže ovlivnění alkoholem, navíc mívá v krvi více než 1,5 promile alkoholu.
Lidé, kteří řídí pod vlivem alkoholu či drog jsou jednoznačnými piráty silnic, kteří nemají na silnici co dělat. Proto zůstává alkohol stále mezi nejvážnějšími přestupky, finanční sankce za jízdu pod vlivem alkoholu či drog se navíc zvyšuje na rozpětí mezi 7 tisíci a 25 tisíci korun. A nově se také prodlužuje zákaz řízení až na 18 měsíců
K větší vymahatelnosti zákona přispěje také to, že bude přísněji postihována situace, kdy se řidič vyhýbá testu na alkohol či drogy. Ve správním řízení bude horní hranice finanční sankce i zákazu řízení ještě tvrdší než u zjištění alkoholu v krvi, konkrétně až 75 000 Kč a až 3 roky zákazu řízení. Řidič, který odmítne test na alkohol nebo návykové látky rovněž musí povinně absolvovat terapeutický program sestávající z několika skupinových sezení s psychologem.