Nový bodový systém

Nový bodový systém by měl začít platit od ledna 2024. Má zjednodušit celý systém, aby byl pro řidiče přehlednější a přispět k větší bezpečnosti na silnicích. Přísněji budou postihovány závažné, nebezpečné přestupky. Naopak za menší, bagatelní prohřešky řidiči nezaplatí na pokutách tolik. Co se má změnit?

Co je bodový systém

Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel. Bodový systém v ČR je velmi jednoduchý systém potrestání řidičů za závažnější přestupky. Hlavním účelem bodového systému však není trestat, ale spíše řidiče odrazovat od toho, aby porušovali dopravní předpisy. Bodový systém však získává význam tehdy, pokud mají řidiči jasno v tom, jak funguje, a proč je pro ně dobré dodržovat zákony silničního provozu. 


Dokumenty

Přehledná tabulka všech přestupků Tabulka srovnání vybraných pokut v zahraničí

Zbytkový alkohol

Bodové konto

Víte, že si své bodové konto můžete snadno ověřit? Ano. Je to možné přes Portál veřejné správy GOV.cz.
Každý řidič si může pohodlně zjistit stav svého bodového konta a datum poslední změny. Portál také ukáže platnost řidičského průkazu nebo průkazu profesní způsobilostí řidiče.

přejít na Portál občana

ČLÁNKY

Dotazník k tuningu elektrokol

10. 08. 2022

Přinášíme Vám dotazník k elektromobilitě. Dotazník

více informací

Prázdniny jsou rizikovým obdobím pro řidiče, na silnicích za první pololetí zemřelo už 229 lidí

01. 07. 2022

Letní prázdniny se blíží a s nimi bohužel i období častějších dopravních nehod. Dosavadní bilance letošního roku je navíc velmi varovná. Od ledna do června 2022 zemřelo podle předběžné policejní statistiky na silnicích už 229 lidí, což je za toto období nejvíce od ...

více informací

Nehody na motorce nejsou jen doménou mladých řidičů. Víte, na co si dát při jízdě pozor?

27. 05. 2022

Zažitá domněnka, že tragické nehody na motorce jsou doménou mladých, nevyježděných řidičů, kteří zkrátka přecenili své síly, dávno neplatí. Statistiky dopravních nehod naopak ukazují, že nejproblematičtější skupinou jsou motorkáři ve středním věku. Jaké nástrahy číhají na motorkáře a na co si dát...

více informací