Ročně na našich silnicích bourá 1200 řidičů bez řidičáku, před nebezpečím varuje Besip v novém video

1. července 2024

Besip, ve spolupráci s Policií ČR, natočil nový videoklip, zaměřující se na nebezpečí spojené s nelegálním půjčováním aut mladistvým. Video upozorňuje na vážná rizika a možné tragické následky, které mohou nastat, když mladí lidé zatím bez řidičského oprávnění, usednou za volant. Spot je k vidění na sociálních sítích.Video zobrazuje tragické následky dopravní nehody, kterou způsobil mladý řidič v půjčeném autě svého otce. „Mladí lidé často podceňují rizika spojená s řízením bez řidičského oprávnění. Naším cílem je prostřednictvím tohoto videoklipu zvýšit povědomí o nebezpečnosti takového chování. Ročně u nás dojde k 1200 nehodám, které způsobil řidič bez řidičského oprávnění, ve 350 případech je řidičem mladý člověk ve věku do 20 let. Ročně přitom při takových nehodách zemře v průměru 10 osob,“ zdůrazňuje závažnost Tomáš Neřold, vedoucí oddělení BESIP Ministerstva dopravy. Roli viníka tragické dopravní nehody, při které zemře spolujezdec, ztvárnil Karel Venhoda, v roli policisty se objeví preventista Policie ČR Jaroslav Bican, v klipu vystupuje i záchranář Jakub Richtr. 
 
Alkohol je problémem u každé třetí nehody
Alarmující je i fakt, že při každé třetí takové dopravní nehodě byl řidič pod vlivem alkoholu či drog. Nezodpovědné chování, jako je nelegální půjčování auta může mít katastrofické následky nejen pro samotné řidiče či spolujezdce, ale pochopitelně i pro ostatní účastníky silničního provozu. Videoklip má za úkol nejen varovat, ale také přimět mladé lidi k tomu, aby se chovali odpovědně, respektovali zákony a vyhýbali se jakémukoli alkoholu či omamným látkám před řízením.
 

Líbí se Vám článek? Sdílejte ho.

❱   Další články

Bezpečně na prázdniny: Zpomalte, udržujte odstup a připoutejte se!

27. června 2024

Aby byl odjezd i návrat z dovolené co nejbezpečnější, Ministerstvo dopravy spolu s dopravní policií, ŘSD a BESIP připravilo na léto dopravně-bezpečnostní opatření na dálnicích. V pohotovosti jsou desítky odtahových vozidel, které v případě potřeby zajistí Centrální dispečink odtahů ŘSD. K dispozici je také bezplatná asistenční služba Národního dopravního informačního centra 800 280 281. BESIP připravil desatero bezpečné jízdy, policie zvýší dohled nad provozem a na dálničních informačních tabulích budou výzvy k dodržování zásad bezpečné jízdy.

> více informací

Dopravní soutěž mladých cyklistů 2024 zná své vítěze

20. června 2024

Družstvo Základní školy Náměstí Jana Žižky z Trocnova v Čáslavi ze Středočeského kraje zvítězilo v letošním ročníku Dopravní soutěže mladých cyklistů v kategorii do 12 let. Spolu s družstvem Masarykovy základní školy Libštát z Libereckého kraje, které skončilo na druhém místě, tak postupují do evropského finále dopravní cyklistické soutěže, které proběhne v září v Paříži. Třetí skončila ZŠ Boženy Němcové v Opavě z Moravskoslezského kraje. Ve starší kategorii do 16 let vyhrálo družstvo Základní školy Kravsko z Jihomoravského kraje, druhé místo obsadilo družstvo Základní školy Školní z Opatovic nad Labem z Pardubického kraje, bronzovou medaili vybojovala opět ZŠ Libštát z Libereckého kraje.

> více informací

S teplými dny se na silnice opět ve velkém vrací cyklisté a motorkáři, s nadcházejícími Velikonocemi

27. března 2024

Jaro a zlepšující se počasí přirozeně nahrává pobytu venku. Na silnice se tak po zimní pauze postupně vrací zranitelní účastníci silničního provozu, řeč je zejména o cyklistech a motorkářích. Obzvláště s ohledem na nadcházející velikonoční svátky, které jsou přirozeně spjaté s mnohem větším provozem na silnicích, stojí za to si připomenout, na co si dát při jízdě pozor jak za volantem, tak za řídítky některého z jednostopých vozidel.

> více informací

❱   NOVINKY V ZÁKONĚ

Novela zákona zákona č. 361/2000 Sb.

K dispozici s odborným komentářem.

Zákon č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích, známý také jako zákon o silničním provozu, je klíčovým legislativním dokumentem, který reguluje práva a povinnosti účastníků provozu na pozemních komunikacích v České republice. Zahrnuje ustanovení o řidičských oprávněních, pravidlech provozu na komunikacích, a pravomocích orgánů státní správy. Zákon byl od svého účinného vstupu v roce 2001 opakovaně novelizován, aby reflektoval aktuální potřeby a standardy bezpečnosti provozu, včetně přizpůsobení se směrnicím Evropské unie. 

více informací
Novela zákona