Česká republika obhájila na evropském finále dopravní soutěže stupně vítězů a získala bronz

26. září 2023

Česká republika dosáhla i letos na mezinárodní úrovni dalšího velkého úspěchu – na evropském finále dopravní soutěže mladých cyklistů obhájila bronzové medaile a zařadila se tak mezi nejúspěšnější evropské státy v oblasti dopravní výchovy. Letošní již 36. ročník evropského finále „Dopravní soutěže mladých cyklistů“ ETEC (European Traffic Education Contest) proběhl ve dnech 22. – 25. 9. 2023 v Černé Hoře, ve městě Bar. Soutěž se tradičně konala pod záštitou Mezinárodní automobilové federace (FIA). Evropského finále se tento rok zúčastnilo celkem 19 cyklistických smíšených družstev z celé Evropy. Českou republiku reprezentovala dvě nejúspěšnější družstva z letošního celostátního finále Dopravní soutěže mladých cyklistů, a to družstvo základní školy Medlov z Olomouckého kraje (startující pod hlavičkou Autoklubu ČR) a družstvo základní školy Černošín z Plzeňského kraje (startujícího pod hlavičkou Ústředního auto moto klubu). Bronzové družstvo ZŠ Medlov doplnilo družstvo ZŠ Černošín pěkným devátým místem.

Celkově touto postupovou soutěží projde každoročně v ČR přibližně 3500 dětí.
Evropské finále zahrnovalo celkem dvě dovednostní praktické disciplíny – „Jízdy zručnosti“, které byly sestaveny v různých stupních obtížnosti. Náročnou individuální praktickou disciplínou byl tzv. „Labyrint“ – časově limitovaný průjezd dopravním hřištěm s dopravním značením. Do soutěže byla letos zařazena také disciplína „Hazard perception“ spočívající v simulaci průjezdu městem ve 3D cyklo brýlích a odhalování potenciálních rizikových situací v dopravě z pohledu cyklisty. Teoretické znalosti soutěžících prověřil test z pravidel silničního provozu. Soutěž oživila i kreativní týmová disciplína ve zdobení cyklistických přileb.

Naši reprezentanti byli dobře připraveni z nymburského sportovního kempu
Obě družstva, startující v evropském kole pod hlavičkou českých autoklubů ÚAMK a AČR, byla na soutěž výborně připravena jak po teoretické, tak zejména po praktické stránce.  Všechny děti, vč. jejich pedagogů a trenérů, se na konci srpna zúčastnily týdenního přípravného soustředění ve sportovním centru Nymburk, kde pod vedením zkušeného lektorského týmu pilovaly jak technické dovednostní disciplíny, tak teoretickou přípravu z oblasti bezpečnosti silničního provozu.
Děkujeme za skvělou reprezentaci České republiky všem zúčastněným dětem, jejich pedagogům, trenérům i lektorům, kteří se zasloužili o letošní výborný výsledek na této evropské soutěži.

Tým BESIP
 

Líbí se Vám článek? Sdílejte ho.

❱   Další články

BESIP napříč kraji realizuje projekt „Nultá hodina autoškoly“ určený středoškolákům

22. listopadu 2023

Projektový den s názvem „Nultá hodina autoškoly“ je nový vzdělávací projekt BESIP zaměřený na středoškoláky. Zahrnuje 140 akcí ve všech krajích a odehrává se od září letošního roku do března 2024. Cílem je seznámit budoucí začínající řidiče s tím, jak si správně vybrat autoškolu, jaká jsou rizika vedoucí k vážným dopravním nehodám, jak postupovat v případě dopravní nehody, ale také s legislativními novinkami, například řízením od 17 let s mentorem.

> více informací

Nezapomínejte na snižující se viditelnost, varuje Besip

6. listopadu 2023

Zkracování doby denního světla, déšť a mlhy – to vše v období listopadu zvyšuje riziko dopravních nehod, které souvisí se sníženou viditelností. Řidiči by proto měli pozorně sledovat pohyb chodců a cyklistů v silničním provozu a snížit rychlost v případě mokré vozovky či zhoršené viditelnosti. Chodci a cyklisté si zase musí uvědomit, že jejich cesty do práce či školy a zpátky domů se velmi často odehrávají za tmy a šera. Musí proto dbát na to, aby byli pro své okolí dostatečně viditelní.

> více informací

Srážky se zvěří není možné podceňovat, i když nepatří mezi ty nejtragičtější

3. listopadu 2023

Dopravní nehody, při kterých dojde ke srážce vozidla se zvěří, jsou pro řidiče velmi zrádné. Nenadálost těchto střetů dokládá skutečnost, že převážná většina těchto nehod (téměř 85 %) se stala na rovných úsecích komunikací. V případech, kdy došlo při tomto typu nehod k těžkému zranění, se jednalo dokonce o téměř 90% podíl nehod, které se staly na rovném úseku. Statistiky dále ukazují, že ke dvěma třetinám takových dopravních nehod dochází v denních hodinách, při dostatečně dobré viditelnosti.

> více informací

❱   NOVINKY V ZÁKONĚ

Nový bodový systém

Nové bodování závažných přestupků.

Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel. Bodový systém v ČR je velmi jednoduchý systém potrestání řidičů za závažnější přestupky. Hlavním účelem bodového systému však není trestat, ale spíše řidiče odrazovat od toho, aby porušovali dopravní předpisy. Bodový systém však získává význam tehdy, pokud mají řidiči jasno v tom, jak funguje, a proč je pro ně dobré dodržovat zákony silničního provozu.

více informací
vize nula