Dopravní soutěž mladých cyklistů 2023 zná své vítěze

21. června 2023

Družstvo základní školy Medlov z Olomouckého kraje zvítězilo v letošním ročníku Dopravní soutěže mladých cyklistů v kategorii do 12 let. Spolu s družstvem základní školy Černošín z Plzeňského kraje, které skončilo na druhém místě, tak postupují do evropského finále dopravní cyklistické soutěže. Ve starší kategorii do 16 let vyhrálo družstvo základní školy Libčany z Královéhradeckého kraje, druhé místo obsadilo družstvo opět ze základní školy Černošín z Plzeňského kraje.

Letošního celostátního finále soutěže, která má v České republice více než 40letou tradici, se zúčastnilo 112 dětí ze všech krajů ČR. Vyvrcholení soutěže se letos odehrálo v Olomouckém kraji. Celkově se této sportovně-vzdělávací akce každoročně účastní přibližně 3500 dětí z celé republiky. Soutěží se ve smíšených 4členných družstvech (dvě dívky a dva chlapci), ve dvou věkových kategoriích (10-12 let a 12-16 let). 
 
„Jsem moc rád, že si soutěž stále drží svou popularitu. Děkuji všem mladým cyklistům za skvělé výkony a velké ocenění patří také všem pedagogům, kteří s dětmi celoročně v dopravní výchově pracují. Věřím tomu, že i tato aktivita pomáhá mladým lidem získat důležité znalosti a dovednosti, které jim pomohou pohybovat se bezpečně v silničním provozu. Vedle toho si děti ze soutěže odnášejí význam týmové spolupráce a vzájemný respekt,“ zdůrazňuje ministr dopravy Martin Kupka. 
 
Soutěžící museli zdolat pět hlavních disciplín: testy z pravidel silničního provozu, jízdu po dopravním hřišti, jízdu zručnosti, základy poskytování první pomoci a také novou disciplínu – tzv. labyrint, která prověřila schopnosti orientace v mapě a volby správných dopravních řešení v simulovaném terénu. Všechny zmíněné disciplíny měly za cíl prověřit znalosti a praktické dovednosti účastníků této soutěže z oblasti silničního provozu a hlavně jejich připravenost na bezpečný pohyb v reálném dopravním prostředí.
 

❱   Galerie

Líbí se Vám článek? Sdílejte ho.

❱   Další články

Česká republika obhájila na evropském finále dopravní soutěže stupně vítězů a získala bronz

26. září 2023

Česká republika dosáhla i letos na mezinárodní úrovni dalšího velkého úspěchu – na evropském finále dopravní soutěže mladých cyklistů obhájila bronzové medaile a zařadila se tak mezi nejúspěšnější evropské státy v oblasti dopravní výchovy. Letošní již 36. ročník evropského finále „Dopravní soutěže mladých cyklistů“ ETEC (European Traffic Education Contest) proběhl ve dnech 22. – 25. 9. 2023 v Černé Hoře, ve městě Bar. Soutěž se tradičně konala pod záštitou Mezinárodní automobilové federace (FIA). Evropského finále se tento rok zúčastnilo celkem 19 cyklistických smíšených družstev z celé Evropy. Českou republiku reprezentovala dvě nejúspěšnější družstva z letošního celostátního finále Dopravní soutěže mladých cyklistů, a to družstvo základní školy Medlov z Olomouckého kraje (startující pod hlavičkou Autoklubu ČR) a družstvo základní školy Černošín z Plzeňského kraje (startujícího pod hlavičkou Ústředního auto moto klubu). Bronzové družstvo ZŠ Medlov doplnilo družstvo ZŠ Černošín pěkným devátým místem.

> více informací

Bicyklů v silničním provozu přibývá, roste s tím ale i počet smrtelných nehod cyklistů

16. května 2023

Předběžné statistiky dopravních nehod za leden až duben tohoto roku poukazují na velmi varovnou bilanci, zejména u cyklistů. Ve zmiňovaném období došlo na našich silnicích k 713 nehodám s účastí cyklistů, při kterých jich 18 zemřelo, 30 jich bylo těžce zraněno a dalších 561 jich bylo zraněno lehce. Není obvyklé, aby si ještě před zahájením hlavní cyklistické sezóny vyžádaly dopravní nehody tolik obětí mezi cyklisty.

> více informací

O Velikonocích na silnicích buďte ostražití a vyvarujte se alkoholu před jízdou, připomíná Besip

6. dubna 2023

Velikonoční svátky se pojí, stejně jako jakékoliv jiné svátky, se zvýšenou nehodovostí. Lidé více cestují, protože navštěvují příbuzné, na silnice vyjíždí sváteční řidiči a bohužel do provozu vyjíždí ve zvýšené míře i řidiči, kteří se před jízdou posilnili alkoholem. Častým důvodem pro zvýšenou nehodovost je také nepřiměřená rychlost, protože řidiči často nepřizpůsobí rychlost zvýšenému provozu na silnicích ani aktuálním povětrnostním podmínkám.

> více informací

❱   NOVINKY V ZÁKONĚ

Nový bodový systém

Nové bodování závažných přestupků.

Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel. Bodový systém v ČR je velmi jednoduchý systém potrestání řidičů za závažnější přestupky. Hlavním účelem bodového systému však není trestat, ale spíše řidiče odrazovat od toho, aby porušovali dopravní předpisy. Bodový systém však získává význam tehdy, pokud mají řidiči jasno v tom, jak funguje, a proč je pro ně dobré dodržovat zákony silničního provozu.

více informací
vize nula