Věk 5-6 let

Dítě si v tomto věku začíná uvědomovat svět kolem sebe, rozeznává předměty, situace, začíná si uvědomovat nebezpečí. Je potřeba ho správně vést, naučit ho opatrnosti, seznámit se základními pravidly. Kdykoli jdete s dítětem ven, snažte se mu vysvětlovat zásady správného chování v dopravním prostředí, zejména zásady bezpečného přecházení vozovky, které lze shrnou do následujících bodů: “zastav se, rozhlédni se, poslouchej a rychle přejdi”.

Věková kategorie 5 – 6 let – “Učte své děti”

Najděte si čas a zkoušejte trénovat bezpečné přecházení vozovky na klidné silnici bez hustého provozu; v tomto věku nenechte dítě přecházet vozovku samotné.

Jděte svému dítěti v chování v dopravním prostředí příkladem – dodržujte dopravní předpisy, přecházejte na bezpečném místě, a to i tehdy, pokud pospícháte – uvědomte si, že dítě vás bere jako autoritu, proto vaše chování může být vzorem pro jeho další chování.

V automobilu

I v tomto věku používejte při převážení dítěte v automobilu schválený dětský zádržný systém. Nejlépe je použít kompaktní anatomickou sedačku s vlastními bezpečnostními pásy. Pás nesmí být veden pod pažemi nebo přes břicho. Ukotvení sedačky systémem ISOFIX je výhodou.  Nikdy nedovolte dítěti stát za jízdy mezi předními sedadly, nebo klečet na zadním sedadle zády ke směru jízdy! Případné brzdění může mít za následek vymrštění dítěte proti čelnímu sklu vozidla, které velice často končí pro dítě fatálními následky.

Pozor také například při couvání, dítě v tomto věku přes zadní okno vůbec nemusíte vidět. Nastupujte a vystupujte vždy na straně chodníku nebo krajnice. Nemůže tak dojít ke sražení projíždějícím vozidlem.

Při chůzi

Také při chůzi po chodníku je dítě vedeno na straně odvrácené od silnice, zajistíme tak bezpečnější pocit dítěte před projíždějícími vozidly a současně kontrolu před nečekaným vběhnutím dítěte do vozovky. Jako chodec by dítě mělo být vždy v doprovodu dospělé osoby. Dětem vysvětlete, že pro hraní je určeno hřiště a nikoliv vozovka.

Na kole

Pro jízdu na kole platí stejně jako pro chůzi po chodníku – vždy je nutné být s doprovodem. Zvažte pečlivě, jestli je nutné jet s dítětem na kole po silnici, zda není lepší pohybovat se raději po cyklostezkách.

Čemu dítě na kole učit:

  • volit správnou jízdní stopu,
  • udržovat přímý směr jízdy,
  • bezpečně brzdit a zastavovat,
  • být viditelný,
  • vždy používat cyklistickou přilbu.


Nejbližší akce

22. 5 - 22. 5. 2022

Sportovní areál Vesec Liberec

S rodinou do Vesce