Povinná výbava kola

Povinná výbava jízdního kola má za cíl zejména zajistit bezpečnost cyklisty, určitě se ji tedy nesnažte nijak obejít. Ohrozíte tím nakonec nejvíce sami sebe, správná výbava na kole vám v mnoha případech může zachránit život!


Jízdní kolo musí být vybaveno:

  1. dvěma na sobě nezávislými funkčními brzdami, přičemž jízdní kola pro děti předškolního věku vybavená protišlapací brzdou nemusí být vybavena přední brzdou
  2. přední odrazkou bílé barvy (může být případně nahrazena reflexním prvkem)
  3. zadní odrazkou červené barvy
  4. odrazkami oranžové barvy na obou stranách pedálů a v paprscích kol, minimálně jedna odrazka na každé straně kola. (mohou být nahrazeny reflexními prvky na boku kola, pláštích)
  5. na kole by neměly být žádné ostré hrany (na páčkách brzd, řídítkách apod.), aby se předešlo dodatečnému zranění cyklisty při pádu


Za snížené viditelnosti do povinné výbavy jízdního kola přibývají následující prvky:
  1. přední seřízený bílý světlomet (při dobré viditelnosti může blikat)
  2. zadní seřízený červený světlomet (může být nahrazen červenou blikačkou)
  3. cyklista musí být vybaven zdrojem energie, který bude schopen dodávat světlům energii na svícení (aspoň po dobu 1,5 hod)

 
A na závěr. Není to sice součást povinné výbavy, ale vždy raději vyjíždějte s přilbou. Opravdu dokáže zachránit Váš život!

Dlouhodobé policejní statistiky ukazují, že závažnost nehod cyklistů bez přilby je téměř dvojnásobná oproti nehodám cyklistů, kteří na sobě přilbu měli!

Nezapomínejte na to, že nošení přilby je ze zákona povinné pro všechny do završení osmnáctého roku.


Nejbližší akce

7. 10 - 7. 10. 2022

Aš Sady Míru

Den prevence - Dopravní nehody