Bosna a Hercegovina (BaH)
srbsky/chorvatsky/bosensky Bosna i Hercegovina (BiH).
Rozloha
51 209,2 km2 z toho pevnina 51 197 km2, moře 12,2 km2; Federace Bosny a Hercegoviny (FBaH): 25 989 km2; Republika srbská (RS): 25 208 km2
Oblast „Distrikt Brčko“ se zvláštním statutem, jejíž území náleží dle rozhodnutí arbitráže z března 1999 oběma entitám (Distrikt Brčko), má rozlohu: 493 km2
Počet obyvatel
3 842 566, hustota 75 obyvatel/km2 (údaje Agentury pro statistiku BaH k 6. 3. 2009).
Z toho:
- Federace Bosny a Hercegoviny: 2 327 000 obyvatel;
- Republika srbská:1 437 000 obyvatel;
- Distrikt Brčko: 80 000 obyvatel.
Členění země
Bosna a Hercegovina se člení na dvě tzv. entity: Federaci Bosny a Hercegoviny (FBaH) a Republiku srbskou (RS). FBaH se dále dělí na 10 kantonů s širokou mírou samosprávy, kantony se dále dělí na obce. RS má dvouúrovňové správní členění – entitní instituce a obce. Nejmenším samosprávným celkem v BaH je obec („općina/opština“), odpovídající našim obcím s přenesenou působností, v čele s přímo voleným starostou („načelnik općine/opštine“). Obce se ještě dále člení na tzv. místní společenství („mjesna zajednica, MZ“), což je určitá forma uličních výborů, které však nemají samostatnou právní subjektivitu, právní úprava jejich fungování není jednotná a jejich kompetence jsou velmi omezené.
Zvláštní, ústavou BaH garantovaný status, má tzv. Distrikt Brčko. Je nezávislý na entitách, má vlastní vládu, starostu, soud a parlament. Brčko je demilitarizováno a jeho 80 tis. obyvatel volí kromě poslanců místního parlamentu rovněž v entitních/kantonálních/celostátních volbách, a to podle svého občanství jedné z entit. Rovněž další práva a povinnosti obyvatel Brčka se odvíjejí od občanství příslušné entity.
Hlavní město BaH a FBaH:
Sarajevo 441 000 obyvatel
Hlavní město RS:
Banja Luka 225 000 obyvatel
Další větší města:
- Zenica 147 000 obyvatel
- Tuzla 132 000 obyvatel
- Mostar 131 000 obyvatel
- Prijedor 115 000 obyvatel
Státní svátky, obvyklá pracovní a prodejní doba
Bosna a Hercegovina nemá na celostátní úrovni zákonnou úpravu státních svátků. V každé entitě se tudíž slaví jiné svátky.
Mezi pravidelně slavené sekulární svátky patří:
- 1. a 2. leden – Nový rok
- 9. leden – Den státnosti RS – respektovaný jen v RS
- 1. březen – Den nezávislosti – respektovaný jen ve FBaH
- 1. a 2. květen – Svátek práce
- 21. listopadu – Den státnosti (podpis Daytonské dohody) – respektovaný jen v RS
- 25. listopad – Den státnosti – respektovaný jen ve FBaH
Kromě uvedených státních svátků se dodržují náboženské svátky, a to především v oblastech, kde tvoří dané etnikum (které v BaH do velké míry zároveň implikuje náboženskou příslušnost) většinu. Mezi pravidelně slavené náboženské svátky patří zejména:
- Katolické vánoce a velikonoce (Chorvati)
- Pravoslavné Vánoce a Velikonoce (Srbové)
- Ramazan bajram a kurban bajram (Bosňáci).
Během svátků bosenské entitní, kantonální a obecní instituce nepracují. Celostátní instituce o svátcích mohou pracovat (konkrétně v případech, kdy jde o náboženské svátky či o ty sekulární svátky, které neuznává jedna z entit), ovšem fungování těchto institucí je v dané dny omezené (celostátní instituce mají nejvíce etnicky smíšeného personálu a jsou o těchto svátcích tudíž personálně oslabené).
V případě, že datum sekulárního svátku spadá na víkend, je v BA zvykem prohlásit za nepracovní rovněž následující pondělí.