6

o 40 km/h
v obci je opravdu šílenství

O 50 km/h mimo obec a více. Nepřizpůsobení rychlosti může za 40 procent tragických nehod!  Rychlost přitom pravidelně překračuje 86 procent řidičů. Důvodem je spěch a to, že řidiči chtějí dojet do cíle co nejrychleji, k čemuž se přiznává 43 procent z nich. Vyplývá to z dopravních statistik Policie ČR a BESIP.

O 50 km/h mimo obec a více. Nepřizpůsobení rychlosti může za 40 procent tragických nehod!  Rychlost přitom pravidelně překračuje 86 procent řidičů. Důvodem je spěch a to, že řidiči chtějí dojet do cíle co nejrychleji, k čemuž se přiznává 43 procent z nich. Vyplývá to z dopravních statistik Policie ČR a BESIP.

Nezastavím! Několik tun na místě nezastaví. Moc dobře to vím a stejně jsem to podělal.

STATISTIKA

NECHTĚL JSEM

Komentář BESIP

Nepřiměřená rychlost zabíjí. Ze statistik dopravních nehod vyplývá, že v průměru 4 z 10 lidí, kteří na našich silnicích zemřou, byli usmrceni z důvodu nepřiměřené rychlosti! Nejde však pouze o překročení maximální dovolené rychlosti, ale i o to, že řidič zkrátka nepřizpůsobí rychlost aktuálním podmínkám na silnici.

Překročení rychlosti je nejčastějším přestupkem na našich silnicích, tvoří více než 40 % všech bodovaných přestupků. Nehody způsobené vysokou rychlostí bývají navíc velmi závažné, v průměru při každé tisícovce takových nehod zemře 18 lidí.

Nedodržování rychlosti je proto potřeba nemilosrdně trestat. V případě větších překročení rychlosti (o 20 km/h v obci, resp. 30 km/h a více mimo obec) se proto bude moci pokuta nově vyšplhat až na 10 tisíc korun a řidiči budou zapsány 4 body do karty řidiče. V případě těch nejzásadnějších přestupků (překročení rychlosti o 40 km/h v obci, resp. 50 km/h a více mimo obec) se zvyšuje bodová sazba na 6 bodů a pokuta může dosáhnout až 25 tisíc korun.

CO NAVRHUJEME

Překročení rychlosti o 40 km/h v obci (50 km/h mimo obec) a více
  • 6 bodů (nyní 5)
  • pokuta ve správním řízení 7000 - 25 000 (nyní 5000 – 10 000)
Překročení rychlosti o 20 km/h v obci (30 km/h mimo obec) a více
  • 4 body (nyní 3)
  • bloková pokuta 2500 (nyní 0 - 2500)
  • pokuta ve správním řízení 4 000 - 10 000 (nyní 2500 - 5000)

Brzdná dráha

Km/h

Dokumenty

Přehledná tabulka všech přestupků

Bodové konto

Víte, že si své bodové konto můžete snadno ověřit? Ano. Je to možné přes Portál veřejné správy GOV.cz.
Každý řidič si může pohodlně zjistit stav svého bodového konta a datum poslední změny. Portál také ukáže platnost řidičského průkazu nebo průkazu profesní způsobilostí řidiče.

přejít na Portál občana

ČLÁNKY

Měření zraku během října ukázalo, že 28 % řidičů jezdí se špatnou korekcí zraku

07. 11. 2022

Říjnová akce BESIP a GrandOptical ukázala, jak jsou na tom čeští řidiči se zrakem. Z tisíců měření se ukázalo, že zhruba čtvrtina (27 %) měla správné brýle nebo čočky, 45 % potřebovalo menší změnu a u plných 28 % byla potřeba změna korekce o více než 0,75 dioptrie. U řidičů, kteří přišli na...

více informací

Češi chtějí víc ohleduplnosti na silnicích a lepší cyklistickou infrastrukturu

31. 10. 2022

Víc jak 80 procent Čechů by uvítalo více vzájemné ohleduplnosti mezi cyklisty a motoristy a lepší cyklistickou infrastrukturu. Polovina populace stále vnímá vztah mezi oběma skupinami jako více či méně nepřátelský. Tento trend je patrný zejména u lidí ve věku 18 až 40 let. Naopak u...

více informací

Zahraniční dopravní experti podpořili český návrh řidičáku na zkoušku

21. 10. 2022

Zahraniční dopravní experti podpořili český návrh řidičáku na zkoušku a možnost pro mladé řidiče, řídit od 17 let s doprovodem. Řidičský průkaz na zkoušku pro začínající řidiče, řízení s doprovodem od 17 let, preventivní kampaně cílené především na mladé muže a důraz na rozpoznání...

více informací