Přísnější proti pirátům silnic

Novela bodového systému má více trestat piráty silnic a nezodpovědné řidiče. Tedy ty, kteří páchají vědomě ty nejnebezpečnější přestupky. Ohrožují tak nejen sebe, ale i všechny ostatní, kteří se s nimi na silnici potkají. Bodová sazba za nejzávažnější přestupky bude sjednocená na 6 bodů, bude tedy platit pravidlo „dvakrát a dost“, to znamená, že pokud řidič spáchá dva takové přestupky z kategorie těch nejvážnějších, vyboduje se a přijde o řidičský průkaz.

Zpřísňuje se také horní sazba pokut ve správním řízení. V ČR máme za některé závažné přestupky nižší pokuty (v poměru k platu), než je tomu v okolních státech, navíc se již více než 15 let nezvyšovaly. Nezodpovědní řidiči pro většinu slušných motoristů vytvářejí nebezpečné situace v silničním provozu. Pokuty navíc často neplatí na místě, ale hledají kličky, jak se ve správním řízení sankci vyhnout. Nový systém proto více rozlišuje mezi tím, jaká byla skutečná nebezpečnost přestupku v dané situaci. Pokud se prokáže, může být finanční postih podstatně citelnější. Z nebezpečného chování v provozu se ale nepůjde jen „vyplatit“. U nejzávažnějších přestupků dojde také k prodloužení zákazu řízení ze 2 na 3 roky.
Slušní řidiči se nemají čeho bát, za menší přestupky se sankce naopak zmírní.
 
Do skupiny nejzávažnějších přestupků budou patřit ty, které mají vysokou závažnost, to znamená, že způsobují vážné dopravní nehody, které jsou často spojeny s těžkými zraněními či smrtí jejich účastníků. Tedy například jízda na červenou přes železniční přejezd, jízda pod vlivem alkoholu (i odmítnutí testu na přítomnost alkoholu či drog v krvi), vysoké překročení rychlosti či ohrožení chodců na přechodu. Řidiči navíc musí počítat s tím, že pokud řidič spáchá přestupek, který následně povede ke způsobení dopravní nehody, sankce za přestupek se mu zdvojnásobí. To vše by mělo přispět k tomu, že řidiči ponesou větší odpovědnost za své chování na silnici.

ČLÁNKY

Dotazník k tuningu elektrokol

10. 08. 2022

Přinášíme Vám dotazník k elektromobilitě. Dotazník

více informací

Prázdniny jsou rizikovým obdobím pro řidiče, na silnicích za první pololetí zemřelo už 229 lidí

01. 07. 2022

Letní prázdniny se blíží a s nimi bohužel i období častějších dopravních nehod. Dosavadní bilance letošního roku je navíc velmi varovná. Od ledna do června 2022 zemřelo podle předběžné policejní statistiky na silnicích už 229 lidí, což je za toto období nejvíce od ...

více informací

Nehody na motorce nejsou jen doménou mladých řidičů. Víte, na co si dát při jízdě pozor?

27. 05. 2022

Zažitá domněnka, že tragické nehody na motorce jsou doménou mladých, nevyježděných řidičů, kteří zkrátka přecenili své síly, dávno neplatí. Statistiky dopravních nehod naopak ukazují, že nejproblematičtější skupinou jsou motorkáři ve středním věku. Jaké nástrahy číhají na motorkáře a na co si dát...

více informací