4

Předjíždění
není sportovní disciplína

Chceme proto více trestat agresivní řidiče, kteří svým bezohledným a riskantním chováním na silnici ohrožují všechny okolo sebe. Za nesprávné předjíždění tak zůstává nejvyšší bodová sazba, i když byla snížena ze 7 na 6 bodů. Zároveň se výrazně zvyšuje maximální výše pokuty ve správním řízení.

Chceme proto více trestat agresivní řidiče, kteří svým bezohledným a riskantním chováním na silnici ohrožují všechny okolo sebe. Za nesprávné předjíždění tak zůstává nejvyšší bodová sazba, i když byla snížena ze 7 na 6 bodů. Zároveň se výrazně zvyšuje maximální výše pokuty ve správním řízení.

Do té zatáčky jsem neviděl, přesto jsem zbytečně riskoval, lituju toho, je pozdě...

STATISTIKA

NECHTĚL JSEM

Komentář BESIP

V průměru řeší policisté na našich silnicích zhruba 3 500 přestupků ve spojení s nesprávným předjížděním. V minulém roce kvůli němu došlo na našich silnicích k téměř 1 300 nehodám. To je v porovnání s ostatními přestupky spíše méně častý přestupek.

Problém je však v tom, že právě dopravní nehody vzniklé z důvodu špatného předjíždění končí velmi často smrtí. V průměru při každé tisícovce takových nehod zemře 18 lidí. Tím se rázem řadí nesprávné předjíždění mezi ty nejnebezpečnější typy přestupků, společně s nepřiměřenou rychlostí.

Nejčastěji při takových nehodách dochází k bočnímu střetu, kvůli tomu, když se řidič předjížděného vozidla rozhodne odbočit. Druhým nejčastějším typem střetu během předjíždění je čelní střet, tedy střet s protijedoucím vozidlem, který mívá velmi závažné následky.

Chceme proto více trestat agresivní řidiče, kteří svým bezohledným a riskantním chováním na silnici ohrožují všechny okolo sebe. Za nesprávné předjíždění tak zůstává nejvyšší bodová sazba, i když byla snížena ze 7 na 6 bodů. Zároveň se výrazně zvyšuje maximální výše pokuty ve správním řízení z 10 tisíc na 25 tisíc.

CO NAVRHUJEME

  • 6 bodů (nyní 7)
  • bloková pokuta 5000 (nyní nelze řešit blokově)
  • pokuta ve správním řízení 7000 - 25 000 (nyní 5000 – 10 000)

Zbytkový alkohol

Dokumenty

Přehledná tabulka všech přestupků

Bodové konto

Víte, že si své bodové konto můžete snadno ověřit? Ano. Je to možné přes Portál veřejné správy GOV.cz.
Každý řidič si může pohodlně zjistit stav svého bodového konta a datum poslední změny. Portál také ukáže platnost řidičského průkazu nebo průkazu profesní způsobilostí řidiče.

přejít na Portál občana

ČLÁNKY

Měření zraku během října ukázalo, že 28 % řidičů jezdí se špatnou korekcí zraku

07. 11. 2022

Říjnová akce BESIP a GrandOptical ukázala, jak jsou na tom čeští řidiči se zrakem. Z tisíců měření se ukázalo, že zhruba čtvrtina (27 %) měla správné brýle nebo čočky, 45 % potřebovalo menší změnu a u plných 28 % byla potřeba změna korekce o více než 0,75 dioptrie. U řidičů, kteří přišli na...

více informací

Češi chtějí víc ohleduplnosti na silnicích a lepší cyklistickou infrastrukturu

31. 10. 2022

Víc jak 80 procent Čechů by uvítalo více vzájemné ohleduplnosti mezi cyklisty a motoristy a lepší cyklistickou infrastrukturu. Polovina populace stále vnímá vztah mezi oběma skupinami jako více či méně nepřátelský. Tento trend je patrný zejména u lidí ve věku 18 až 40 let. Naopak u...

více informací

Zahraniční dopravní experti podpořili český návrh řidičáku na zkoušku

21. 10. 2022

Zahraniční dopravní experti podpořili český návrh řidičáku na zkoušku a možnost pro mladé řidiče, řídit od 17 let s doprovodem. Řidičský průkaz na zkoušku pro začínající řidiče, řízení s doprovodem od 17 let, preventivní kampaně cílené především na mladé muže a důraz na rozpoznání...

více informací