Základní dovednosti

Co a proč trénovat

Suchá příprava

Nepodceňujte vyzkoušení si motorky „na sucho“. Myslíme tím osahání základních ovládacích prvků ještě předtím, než poprvé vyjedete. Na stojánku si ověříte, zda všechno funguje a je vám za řídítky motorky dobře. Osahejte si spojku, plyn a brzdy. Snažte se řídítka držet maximálně volně, nikdy nesmíte ztuhnout a pevně se jich držet! Není od věci vyzkoušet, co dělá s motorkou přenášení váhy – na silnici se vám to bude hodit a je to základní dovednost, kterou je potřeba při jízdě zvládnout.

sucha_priprava__.jpg

Hlavně bez stresu

V každé situaci se snažte udržet si klidnou mysl a nedělat věci zbrkle nebo v křeči. Pomůže vám k tomu trénink a zkušenosti, které získáte jedině při jízdě na motorce. I když existuje tato příručka, nikdy nemůže nahradit poctivý trénink. Nad monitorem počítače se bohužel nikdy jezdit nenaučíte. K uvolnění přispívá i taková drobnost, jako je protažení těla, než na motorku sednete. Procvičení prstů, rukou a nohou vás udrží déle v pohodě.

bez_stresu__.jpg

Jemná motorika a pomalá jízda

Uvědomte si, že svižnou a bezpečnou jízdu na motorce zvládnete pouze v případě, že se ji naučíte správně ovládat v malých rychlostech. V tu dobu na vás nepůsobí tak velké setrvačné síly, které motorku stabilizují, proto je pomalá jízda náročná na soustředění a správnou koordinaci pohybů. Ovládání motorky v nízkých rychlostech, být schopný s ní bezpečně manipulovat – tyto dovednosti budete potřebovat každý den v jejím sedle. Základem úspěchu je častý a poctivý trénink, který pomůže jednotlivé úkony zautomatizovat.

brzdeni__.jpg

Krizové brzdění

Být schopný bezpečně ovládat svoji motorku při prudkém nebo krizovém brzdění by měla být samozřejmost, proto je trénujte. Získáte cit pro brzdy, poznáte, kde je limit přilnavosti a jak se motorka při takovém manévru chová. Brzdění se vyplatí často trénovat, dostanete tak do svého podvědomí reakce, které vám v krizové situaci pomůžou nezmatkovat. Vyzkoušejte si, jaký účinek má přední a zadní brzda, naučte se odhadnout přenos váhy. Důležité je získat cit, protože při krizovém brzdění je většina váhy na předním kole a udržet ho na hranici přilnavosti není lehké. Znovu je ale nutné připomenout, že mnohem bezpečnější je včas a s dostatečným předstihem předvídat, než se dostat do situace, kdy budete muset prudce brzdit.

pomala_jizda__-(1).jpg

Úhybné manévry

Trénujte si úhybné manévry a buďte připraveni na to, že je budete muset použít. Díky tomu, že si vyzkoušíte krizové brzdění, budete moci před překážkou do poslední možné chvíle brzdit a potom stylem „zlomení motorky pod sebe“ se překážce vyhnout. A nezapomeňte – platí pravidlo, že vždycky je lepší s motorkou spadnout než trefit jakoukoliv stojící překážku. Správné směřování pohledu do míst, „kde je volno“, dokáže pomoci i při zdánlivě neřešitelné situaci. Nikdy nesmíte zpanikařit a zafixovat svůj pohled na překážku!

VYZKOUŠEJTE SI, JAKÝ ÚČINEK MÁ PŘEDNÍ A ZADNÍ BRZDA, NAUČTE SE ODHADNOUT PŘENOS VÁHY!