Strach, nervozita a pud sebezáchovy 

Sebezáchovné reakce, strach nebo nervozita jsou všudypřítomnou překážkou, která vám brání dosáhnout toho čeho chcete. Panika je něco, co vás pohltí, když se dostanete na svůj osobní limit schopností. Jak z toho ven? Poradíme vám.

strach_.jpg

Strach je nepřítel

Ze zkušeností víme, že většina nehod vzniká, protože jezdec podlehl strachu a udělal chybu. Strach může vzbudit prakticky cokoliv – jakýkoliv podnět z okolí, překážka na silnici, velký hluk nebo myšlenky ve vlastní hlavě. Strach je negativní reakce, kterou vyvolal náhlý a překvapivý vjem navozující v mysli řidiče pocit ohrožení. Poctivým tréninkem je možné se ho zbavit. Buďte připraveni na situace, které mohou nastat, a nebudete se jich lekat. Pokud budete často trénovat potenciálně nebezpečné situace, vaše tělo a mozek si na ně zvykne a přestane se jich bát. Tím pádem vám zbude dostatečná mozková kapacita na to, abyste zareagovali správně.

DSC_0086_.jpg

Sebezáchovné reakce

Zdrojem sebezáchovných reakcí je pud sebezáchovy, který nás nabádá k tomu, abychom se vyhnuli zranění. Často ale udělá pravý opak. Je dobré naučit se poznat všechny sebezáchovné reakce, protože jedině tak díky nim můžete eliminovat následné chyby. Jedná se o náhlé ubrání plynu, křečovité sevření řídítek, zafixovaný pohled na nějaký objekt a panické brzdění. Trvá opravdu dlouho, než se dá těchto nevhodných reakcí zbavit, ale pečlivým tréninkem je lze úplně odbourat.
Časem mnozí sami poznáte, že velká část potencionálně krizových situací se dá řešit například i triviálním přidáním plynu – je totiž mnohem lepší se nebezpečí se vyhnout (tedy v tomto případě být před ním), než čekat pasivně, co vám stane. Správné načasování takové reakce je samozřejmě otázkou zkušenosti a praxe.

reakce_.jpg

Nervozitu nechte doma

Jízda na motorce má být radost. Dokonalá relaxace. Lézt za řídítka s pocitem nervozity, nebo dokonce strachu je to nejhorší, co můžete udělat. Plynou z toho chyby, špatné reakce a může to vést až k agresivitě, která nemá v sedle motorky co dělat. Jezděte v naprostém uvolnění, užívejte si jízdu a i přesto, že je nutné pečlivě sledovat okolní dění, nebuďte paranoidní.
 

STRACHU SE DÁ POCTIVÝM TRÉNINKEM ZBAVIT!