Správné směřování pohledu – klíč ke všemu


 

koukat_daleko_.jpgOči a jejich správné používání je klíčová věc pro rychlou a bezpečnou jízdu na motorce.

Odhadnutí rychlosti

Při jízdě se nedívejte dva metry před motorku, ale maximálně tam, kam dohlédnete. Budete tak mnohem lépe a s větší časovou rezervou reagovat na jakýkoliv problém, který se před vámi může objevit. Dávejte pozor na profil silnice, kam vedou stromy nebo svodidla – nebudete potom překvapení, když se zatáčka začne najednou zavírat. Pohled co nejvíce dopředu vám rovněž pomůže správně odhadnout rychlost, jakou chcete zatáčku nebo daný úsek silnice projet.

Kam koukat na nájezdu?

Špičkoví závodníci mají své osobní trenéry a navštěvují specializované školy, kde je učí správnému pohledu do zatáčky. V zásadě jde o správnou nájezdovou rychlost a nasměrování motorky k vrcholu zatáčky. Nejdůležitější je najít si brzdný bod nebo bod zatočení a ten periferně sledovat. Nezafixujte na něj ale svůj pohled a koukejte se tam, kam chcete motorku poslat (na nájezd do zatáčky).

pohled_.jpg

Vrchol zatáčky

Pořád platí základní poučka – jedete tam, kam se díváte. Přišpendlete oči na apex (vrchol zatáčky), přeneste váhu do vnitřku a směrujte motorku do zatáčky. Už v první třetině zatáčky byste měli trochu přidat plyn, což pomůže správně rozložit váhu, a motorku tím pádem stabilizovat.

Výjezd

Ve chvíli, kdy si jste stoprocentně jistí, že máte motorku nasměrovanou tam, kam chcete, už koukejte na výjezd ze zatáčky a plynule přidávejte plyn. Vaše oči by měly jít dopředu rychleji, než jede motorka. Další poučka říká, že byste nikdy neměli přidávat plyn, pokud si nejste jistí, že ho zase nebudete muset ubrat. Je špatně brzy přidat a potom se vylekat, že vás to táhne ze zatáčky pryč.

vyjezd_.jpg

Fixace na bod

Pokud zatáčku přeženete, nepanikařte a snažte se koukat do jejího vnitřku. Správný pohled dokáže totiž hodně věcí zachránit! Když se budete v krizové situaci koukat do škarpy nebo na strom, tak do něj taky vletíte. Není to lehké, ale dá se to naučit. Musíte překonat strach, odtrhnout oči od překážky a podívat se dál – jednoduše si najít cestu, únikový prostor. Většinou to místo najdete. Věřte gumám, že motorku ve větším náklonu udrží. Moderní pneumatiky snesou mnohem víc, než si kdy dovedete připustit.

fixace_na_svodidla_.jpg

KAM NEVIDÍŠ, TAM NESPĚCHEJ!