Předjíždění a rovinky

predjizdeni_.jpg

Mějte přehled

Mít přehled o všem a o všech, to je to nejdůležitější. Vysoká rychlost vám ale tuto výhodu vezme. Nedá se to ovlivnit, tak jsou nastaveny lidské smysly.

Kde je místo

Mějte neustále na mysli „únikový prostor“ – snažte se pořád vědět, kudy projedete, když auto před vámi zahne nebo se vyskytne náhlý problém. Hledejte skulinu, kudy by se dalo projet, když vám vyjede auto z vedlejší silnice. Mějte připravený „záložní plán“. K tomu je potřeba zvládnout správnou techniku pohledu.

Odstup

Nejezděte nalepení na auta před vámi. Chování motorek během brzdění je jiné, a když kolona aut před vámi náhle zastaví, vy už to s největší pravděpodobností nedobrzdíte. Dávejte pozor, když auto před vámi zpomaluje, může se chystat odbočit (vpravo i vlevo, čímž vám překříží cestu – odbočovat se nemusí jen na křižovatkách, ale i k nájezdům k domům, před obchody, nebo prostě jen tak – a zapomětlivý řidič může začít odbočování i bez zapnutí blinkru!). Nikdy nepředjíždějte na horizontu nebo když má auto před vámi možnost odbočit vlevo!

Nerovnosti a díry

Díra v silnici je pro motorku problém. Pokud ji zaznamenáte na poslední chvíli, brzděte, ale s citem (hlavně žádné zbrklosti). A když zkrátka nedobrzdíte, tak před dírou samotnou brzdy pusťte a naopak ještě drobně přidejte plyn a mírně se zvedněte v sedačce (odlehčíte přední kolo a následky pak nemusí být zhoubné jednak pro vás, jednak třeba pro ráfek předního kola).

Jak na předjíždění

Nedělejte základní chybu, kterou dělá 90 % motorkářů: Pokud se chystáte někoho předjet, nelepte se na jeho nárazník! Udržujte si bezpečnou vzdálenost, a když už se rozhodnete, že ho předjedete, udělejte to rychle a s přehledem. Najeďte si do druhého pruhu a otevřete plyn. Bezpečné předjetí je rychlé předjetí. A ještě jedna dobrá rada – nikdy není chyba si předjíždění rozmyslet a počkat na vhodnější dobu... Máte přece motorku a ta má obrovskou výhodu akcelerace!

odstup_.jpg

Dokončení předjetí

Ve chvíli, kdy jste před předjížděným autem, už nezrychlujte a plynule se zařaďte do svého pruhu, držte si odstup a pokračujte. Opět je důležité hlavně nezmatkovat. Pokud při předjíždění překročíte povolenou rychlost, nechte ji po návratu do svého pruhu plynule vrátit do běžné hladiny, hlavně před předjetým autem nezačněte brzdit!

NIKDY NENÍ ŠPATNĚ SI PŘEDJETÍ ROZMYSLET!


Nejbližší akce

7. 10 - 7. 10. 2022

Aš Sady Míru

Den prevence - Dopravní nehody