Nejčastější krizovky

Dopravní pravidla platí pro každého bez výjimky, to ale neznamená, že se na silnici nemůžete dostat do nebezpečné situace. Motorka je v provozu nejzranitelnějším článkem a její nesporná výhoda rychlosti může často znamenat i pořádně horkou chvilku.

Auto předjíždějící v protisměru 

Jeho řidič špatně odhadne vaši rychlost nebo si vás vůbec nevšimne. Mít rozsvícená dálková světla situaci jenom zhorší.

auto_predjizdeni_v_protismeru_.jpg

Nečekané brzdy 

Například zabočení auta na menší vedlejší silnici. Ty nebývají značené dopravními značkami a tato odbočování lze jen velmi těžko předvídat. Sledujte co největší prostor před sebou, a pokud auto lehce zpomaluje, buďte v pozoru.

Zabočení do protisměru

Auto před vámi (nebo proti vám) z ničeho nic začne odbočovat vlevo. Stává se velice často, že řidič vozu už kouká na silnici, kam míří, přehlídne blížící se motorku a následně jí vjede přímo do dráhy. Dá se hodně předvídat, když proti sobě vidíte zpomalující auto a křižovatku.

zaboceni_do_protismeru_.jpg

Nedání přednosti z vedlejší

Každé napojení vozidel z vedlejší silnice je potencionálním nebezpečím. I tady lze motorku na hlavní snadno přehlédnout. Nehleďte na to, že jedete po hlavní, a pokud se z vedlejší silnice řítí auto vysokou rychlostí, raději přibrzděte a sledujte, co se chystá udělat.

nedani_prednosti_z_vedlejsi_.jpg

Otevřené dveře a chodci

Auta parkující v řadě představují nebezpečí. Nikdy nejezděte těsně vedle nich, nepozorný řidič může náhle začít vystupovat.

otevrene_dvere_parkovani_.jpg

Parkování

Všímejte si couvacích světel. Řidiči mají při vyjíždění omezený výhled a snadno vás mohou přehlédnout.

Zkřížení stopy

Je to klasická situace – auto před vámi jede pomaleji a vy se připravíte na předjetí. Najedete si do levého pruhu a začnete zrychlovat. Na poslední chvíli vám ale předjížděné auto zkříží stopu. Stačí drobná nepozornost, přehlédnutí motorky v zrcátku, a může z toho být malér. Není chyba si předjetí rozmyslet, času máte přece dost.

zkrizeni_stopy_.jpg