Krizovky pro nováčky

Začínáte-li jezdit na motorce, je potřeba si zažít odlišnosti, které vás za řídítky čekají. Je potřeba být ostražitý a nikdy nemít pocit absolutní převahy a vlastní nezranitelnosti. Správné návyky si zažijete jen pravidelným ježděním, proto sedejte na motorku co nejčastěji.

Zmatkující řidiči 

Auto v cizím městě, nedostatečná pozornost, náhlá zbrklá reakce. Tohle nemůžete nikdy 100% předvídat, ale můžete dík SPZ docela dobře odhadnout. Naučte se ale ostražitosti proti „podezřele“ se pohybujícím autům a hodně si tím pomůžete! 

zmatkujici_ridici_.jpg

Dostal jsem smyk 

Příčin smyku může být celá řada – prudké brzdění na kluzkém povrchu, příliš agresivní akcelerace nebo velké naklonění motorky.
»Při smyku předního kola při brzdění je důležité okamžitě pustit brzdu, řídítka držet pokud možno volně a nesnažit se silou zatočit.
»Pokud dostanete smyk zadního kola, motorka se začne „přetáčet“. V tu chvíli je potřeba nepanikařit, ale nechat pod sebou motorku pracovat. 

dostal_jsem_smyk_.jpg

Přehnal jsem rychlost do zatáčky

Jako nováček věřte tomu, že takovou situaci ještě nedokážete úplně správně odhadnout a v drtivé většině se to, co se zdá být ztraceno, dá v pohodě zvládnout. Současné motorky udrží úžasné věci. Pokud tedy máte pocit, že to „nedá“, v žádném případě nesahajte zbrkle po brzdě (tím motorku jen narovnáte), ale snažte se naopak jí ještě víc poslat do náklonu. Koukněte se v tu chvíli na konec zatáčky, kam jedete, a uvidíte, že se to povede. 

kostky_olej_prechody_.jpg

Kostky, olej, přechody 

V centrech měst jsou kostky velmi častý jev a pro motorku představuje snížená adheze na nich velké nebezpečí – zvláště, když jsou mokré. Pozor je nutné si dát i u čerpacích stanic, kde jsou na zemi často vylité provozní kapaliny z aut. 

agresivni_auta_.jpg

Agresivní autaři

Častý problém. Auto blokující schválně pruh, prudké zašlápnutí brzd před motorkou, agresivní reakce. Někdy se to stane, svět je zkrátka plný všelijakých individuí. Ignorujte je, vyhýbejte se jim. Hlavně se nenechte vyprovokovat k jakémukoli závodění, to nikdy nedopadne dobře!
 


Nejbližší akce

7. 10 - 7. 10. 2022

Aš Sady Míru

Den prevence - Dopravní nehody