Jedeme na dovolenou

dovolena_.jpg
Odlišnosti v pravidlech

Jiná zem, jiný mrav, jiná pravidla. To platí i pro motorky. Zajímejte se o pravidla silničního provozu, ale také o zvyklosti dané země. Třeba na Sicílii se motorkám přednost nedává vůbec a počítá se s tím, že se motorkář „postará“. V severských zemích naopak motorkám auta uhýbají. V zemích bývalého východního bloku nemají řidiči osobní zkušenost s velkými motorkami, a proto je nerespektují a nedokážou předvídat.

Jak a co zabalit

Dovolená na motorce, to je věčné pakování, uklízení, rovnání věcí a kontrola správného upevnění na motorce. Vždy si všechno balte sami, nespoléhejte na druhé. Těžší věci, které nepotřebujete denně, dávejte dospod kufrů. Souvisí to s těžištěm motorky, aby se co nejlépe řídila. Myslete na to, že kufry negativně ovlivňují její chování. Až dojedete do cílové destinace, sundejte je a krátké projížďky po okolí absolvujte bez nich. Dobře si rozmyslete, co s sebou opravdu potřebujete. Připravte si věci a druhý den je všechny projděte – minimálně půlku z nich vyřadíte a něco třeba přidáte. Při pakování zavazadel na motorku pomocí kurtů nebo pavouků dbejte na bezpečnost, ať se vám nedostanou do kola. Z toho bývají velmi časté nehody.

dovolena_3.jpg

Koho vzít s sebou

Je dobré jezdit ve skupině motorek, ale důrazně varujeme před tím, aby byla moc velká. Rozdílné schopnosti a rychlost jednotlivých řidičů mohou dělat zle. Je potřeba se přizpůsobovat jeden druhému, takže menší skupinka je lepší. (Více o jízdě ve skupině v samostatné kapitole.)
Pokud vezete spolujezdce, domluvte si před cestou signály, podle kterých spolu budete komunikovat. Rovněž, pokud nemáte společnou praxi, poučte spolujezdce jak na motorce sedět, proč se zbytečně nevrtět a hlavně, jak důležité je se naklánět ve stejném směru jako jezdec. Ne každý to ví…

Odpočiňte si!

Na většině typů motorek se dá za den bez problémů absolvovat dávka tak do 1000 km. Počítejte s pravidelnými zastávkami alespoň v intervalu do 200 km, které zřejmě spojíte s natankováním. Pijte, projděte se, udělejte pár dřepů, ať vám „nedřevění“ nohy. Cestu je dobré si po kousíčkách naporcovat, hlavně pokud jedete v hustém provozu, špatném počasí nebo na nekvalitních silnicích. Každá komplikace vás víc a víc vyčerpává. Jedete na dovoleno, uvědomte si, že si jedete odpočinout.

dovolena_2.jpg

Cestujte s navigací

Naučte se navigaci včas intuitivně ovládat a používejte ji aktivně. Není nic nebezpečnějšího než „motat“ se s plně naloženou motorkou po cizím velkoměstě a hledat odbočky nebo místa vhodná k zaparkování. Zmatek a nečekané reakce, to si jasně říkáte o průšvih.

MENŠÍ SKUPINA JE NA SVEZENÍ VŽDYCKY LEPŠÍ!