Bezpečně na skútru

skutr_4.jpg
Překážka

Pokud se setkáte s nenadálou překážkou, je vždycky lepší raději rychle změnit směr (vyhnout se) než křečovitě brzdit. I toto má ale svá úskalí. Vždy před takovým manévrem rychle kontrolujte v zrcátku, zda za vámi něco nejede!

Mokré čáry

Pamatujte také na to, že všechny ty přechody pro chodce, podélné čáry a jemný asfalt po navlhnutí kloužou, proto na mokru zvolněte a jeďte ještě opatrněji než na suché vozovce.

Brzdy

Rozhodně zapomeňte na všechny „osvědčené“ motorkářské rady, že na motorce se nebrzdí zadní brzdou. U skútrů pěkně oběma, současně a plynule. Zvláště pak u skútrů doporučujeme ABS, tady se ani tak nebavíme o délce brzdné dráhy jako spíš o tom, že vám přední kolo nepodklouzne. A ještě jeden tip - rozhodně nikdy nebrzděte nohama, ani při krizové situaci. To ničemu nepomůže, jen si ještě víc ublížíte.

skutr_5.jpg

Pozornost

Hlavní pozor při jízdě nevěnujte ani tak sobě jako vždy nejméně čtyřem vozům před sebou – sledujte blinkry, odhadujte, kdy by mohl někdo v autě před vámi začít měnit směr. Seďte vždy vzpřímeně, abyste měli přehled. Vy jste ten slabší článek, a proto musíte být chytřejší a někdy se musíte podřídit.

Řazení se na světlech

Pozor, stále platí předpis ve vyhlášce, že vozidla jsou povinna se na příjezdu na křižovatku řadit v pořadí, v jakém přijela. Proto projíždění skútrů na světlech do první linie není nic, na co bychom měli nárok. Ale všeobecně se to už i u nás vžilo a policie u nás to, díky bohu, toleruje. Proto neváhejte – po rozsvícení zelené budete nejrychlejší, autům (alespoň na pár prvních desítkách metrů) lehce ujedete.
 

POZOR NA PŘECHODY A VODOROVNÁ ZNAČENÍ - NA VODĚ EXTRÉMNĚ KLOUŽOU!