Správný výběr autosedačky

Existuje několik skupin sedaček pro různě velké děti. Pro jakou skupinu je sedačka určena, poznáme snadno podle zkušební značky, která je na ní umístěna.

Většina z nás je při výběru dětské autosedačky postavena před těžko řešitelný problém. Proč těžko řešitelný? Protože se v tomto oboru nikdo pořádně nevyzná. Tedy… Nikdo… Občas se někdo takový najde, ale kde ho najít? A na co se vlastně ptát? Co je to důležité?
 

První otázka je, co vlastně je tím parametrem, který rozhoduje o volbě sedačky? Není jeden. Je jich více a probereme je postupně:

 • Váha potomka – to je to nejdůležitější a podle váhy se dělí dětské sedačky do kategorií. Asi nemusíte znát jejich přesné označení, nebo záludnosti tohoto dělení. Podstatné je to, že sedačky nejsou všechny stejné a každá je určena pro jinak velké dítě.
 • Somatotyp potomka – každé dítě je jinak rostlé. Některé je hubené a dlouhé, jiné má krátké nožičky a dlouhé tělo, další má větší hlavičku. I to by mělo ovlivnit výběr sedačky.
   
 • Zdravotní stav potomka – velmi důležitá je otázka zdravotního stavu a z něj vyplývajících potřeb dítěte. Bohužel u některých dětí existují vývojové vady, nebo jiná postižení, která vyžadují specifické zacházení a ukládání. I toto je potřeba velmi pečlivě zvážit, protože existují sedačky méně vhodné i vhodnější.
 • Způsob Vašeho cestování – někteří z Vás sednou do auta jednou za měsíc, aby dojeli na velký nákup. Jiní jezdí denně (lékař, plavání, cvičení, nákupy, babička, kavárna…). Další každý měsíc cestují 600 km za rodiči. Každý způsob má jiná pravidla, jiné zvyklosti, jiné požadavky na sedačku. Jiné je to, když máte vytopenou garáž a jiné, když sedačku na sídlišti pokaždé nosíte z auta domů.
 • Typ a konstrukce auta – toto je velmi důležité a občas na to rodiče nemyslí. Nejde jen o velikost auta a jeho kufru. Při nákupu sedačky se Vás zeptáme na sklon sedáků vzadu, typ karosérie, uspořádání podlahy, nebo typ ukotvení předních sedadel. Ale cestování v autě zahrnuje desítky drobností, které mohou úplně zvrátit výběr dětské autosedačky. Velikost a tvar dveří, délka bezpečnostních pásů, přítomnost Isofixu, náklon opěradel, tvar a velikost hlavových opěrek, výška střechy nad zadními sedadly, vypínání airbagů, tloušťka dveří… Je toho moc, a proto vždy doporučujeme sedačku před nákupem pečlivě vyzkoušet ve Vašem voze.
   
 • Rozpočet – nejsme všichni stejně movití. Tak to prostě je a řešíme to i při nákupu sedačky. Obecně je asi každému jasné, že šetřit na bezpečnosti dětí může jen blázen. Ale jsou i takoví. Paradoxně se nejvíce setkáváme s lakomci, kteří přijedou skutečně velmi drahým vozem a podle oblečení nouzí určitě netrpí. Co je drahá dětská autosedačka? Pro někoho je to 3.000,-Kč, pro jiného hranice neexistuje. Znamená to snad, že za málo peněz dostanete vždy jen čínský šunt ze supermarketu? Samozřejmé je, že vývoj a výroba takového výrobku, jako je autosedačka něco stojí. Výrobce jí musí vymyslet, vyrobit, otestovat, zabalit, poslat k prodejci, vytvořit marketing, vyřizovat reklamace… A všechno něco stojí. Takže když si vezmeme výrobek za 1.500,-Kč z e-shopu s psím krmením, zkusme počítat. Továrna se musí někde postavit, najít zaměstnance, něco vymyslet a vyrobit. Musí to otestovat a certifikovat, což je opravdu citelná suma. Krabice stojí 50,-Kč, doprava z Číny do Evropy 150,-Kč, režie dovozce 100,-Kč, distribuce k prodejcům 50,-Kč, školení, letáčky, e-shop, prodejce má obchod, musí koupit regály, zaměstnat prodavače, udělat reklamu… Když to všechno sečtete, snadno zjistíte, že na výrobu sedačky za 1.500,-Kč zbyde doslova pár korun. Co to znamená pro kvalitu výrobku si snadno můžete domyslet. Nicméně vraťme se k našemu rozpočtu. Ano, sedačka za cenu 10.000,-Kč bude pravděpodobně kvalitnější, než jiná za 3.000,-Kč. Ale rozdíl nemusí být tak velký, jestliže víte, na co se ptát a co hledat. Existují výrobci, kteří umí vyrobit relativně kvalitní výrobek za rozumnou cenu. Ale opět je potřeba najít profesionála, který to umí rozlišit a vybrat vhodný kompromis.
   
 • Osobní preference – bohužel nás navštěvují i rodiče, kteří přichází s tím, že někdo v rodině prostě rozhodl, že ta sedačka po sestřenici z roku 1980 je pořád dost dobrá a je nesmysl kupovat jinou za šílené čtyři tisíce. V takovém případě je velmi obtížné zachovat profesionalitu a nezačít rozbíjet nábytek v záplavě sprostých nadávek. Ano, rozumíme tomu, že někde prostě jsou nějaké vztahy a není naší prací to napravovat. Ale je skutečně šílené, když se babička rozhodne šetřit na vnoučatech, a to v situaci, kdy sedačku ani neplatí! Jistě nestojí za to kvůli nákupu sedačky rozložit rodinu, ale dovolte mi soukromý názor – co je důležitějšího, než bezpečnost našich dětí?
   
 • Informace – není složité najít obrovská kvanta informací z jakéhokoliv oboru. Platí to i o dětských zádržných systémech. Otázka je, kde je hledat a kolik času tomu můžete věnovat. Z naší zkušenosti můžeme vřele doporučit facebookový profil „Děti proti směru“. Dnes se zde schází stovky rodičů, kteří si velmi intenzivně vyměňují zkušenosti. Nebojte se také nechat si poradit přímo v odborné prodejně.

Článek převzat z partnerského webu: www.centrumautosedacek.cz


Nejbližší akce

28. 5 - 29. 5. 2022

Praha 7 Kostelní 1300/44

ABC FESTIVAL PRAHA