Systém prevence poranění krku

Přední sedadla vozidel mohou být vybavena systémem pro prevenci poranění krku, který zmírňuje závažnost poranění v případě nárazu zezadu. Prořezy v uretanové části opěradla, záhyby v pružinách sedáku a jejich otočný mechanismus společně pohlcují energii cestujícího při nehodě a zmírňují tak riziko poranění krku.

Systém ochrany proti hyperflexi krční páteře (WHIPS)

Stačí chvilka nepozornosti a vůz narazí zezadu do druhého vozidla. A výsledkem může být dlouhodobé zranění jako důsledek hyperflexe krku. Výrobci automobilů tak vyvinuli systémy, které pomáhají snižovat riziko dlouhodobého zranění až o 50 procent. Například automobilka Volvo využívá systém WHIPS, který posune celé sedadlo se spolujezdcem nebo řidičem – podobně jako byste chtěli pozvolně chytit míč – zatímco opěrka hlavy zůstane pevná, aby poskytovala oporu. 

Whiplash protection

Ročně je u více než milionu Evropanů diagnostikován whiplash syndrom, který utrpěli v důsledku nárazu jiného vozidla do zadní části jejich automobilu. Jedná se o zhruba dvě třetiny všech zranění v silniční dopravě. Dle švédských zdrojů cca 50 procent všech zranění, která vedla k trvalým zdravotním následkům, vzniklo právě na základě utrpěného whiplash syndromu. Deset procent těchto osob trpí závažnými poruchami po celý zbytek jejich života. Efektivní anti-whiplash systém může vést až k 50% redukci vzniku uvedeného syndromu.

 

 


Nejbližší akce

13. 8 - 13. 8. 2022

Bystřice nad Pernštejnem

Setkání historických vozidel a sraz vozidel Tatra