Alkoholový zámek

U nás jsou alkoholové zámky zatím nejvíce využívány u nákladních vozidel, ale v Evropě jsou již celkem běžné. Využívají je především ve skandinávských zemích například jako „výchovný“ prostředek u řidičů, kteří mají problémy s alkoholem za volantem.

Alkoholový zámek pro snížení počtu nehod pod vlivem alkoholu

Alkoholový zámek je nástroj, jehož účelem je pomáhat řidiči přijímat střízlivá rozhodnutí. Tři největší výzvy související se zvýšením bezpečnosti silničního provozu jsou - překračování rychlosti, nedostatečné používání bezpečnostních pásů a právě řízení pod vlivem alkoholu. Cílem alkoholových zámků je tedy především pomoci při snižování počtu dopravních nehod způsobených řidiči, kteří za volant usedají pod vlivem alkoholu.

Například výrobek společnosti Volvo, který nese název Alcoguard, využívá technologie palivových článků – tedy stejnou konstrukci, jakou používá většina testovacích zařízení u policejních sborů v Evropě. Aby bylo možné nastartovat vozidlo, musí řidič fouknout do bezdrátového přístroje. Toto zařízení má například velikost dálkového ovladače a je uloženo v přihrádce za středovou konzolou, kde se současně nabíjí. Zařízení dech řidiče analyzuje a následně rádiovým signálem předá výsledky elektronické řídicí jednotce vozidla.  Při překročení limitu alkoholu v krvi není možné spustit motor vozidla. Díky pokročilým čidlům není možné pro obejití systému používat externí zdroje, například vzduchovou pumpu apod. 
Alkoholový zámek je zapotřebí vnímat jako pomocný systém. Vždy je na řidiči, aby se na základě aktuálních informací z tohoto systému sám rozhodl. Pro nouzové situace nebo pro případ ztráty přenosného zařízení existuje funkce přemostění systému, kterou je možné aktivovat. 


Nejbližší akce

22. 5 - 22. 5. 2022

Sportovní areál Vesec Liberec

S rodinou do Vesce