Velikonoce: Pozor na alkohol a zvýšený pohyb motocyklistů, cyklistů a chodců

17. dubna 2019

O Velikonocích se zvyšuje závažnost dopravních nehod. Na negativní bilanci se více než jindy podepisuje alkohol. Statistika za poslední desetiletí ukazuje, že řidiči pod vlivem alkoholu zavinili o Velikonocích zhruba každou desátou nehodu. Vzhledem k téměř k letnímu počasí, které předpověď na Velikonoce slibuje, lze celkově očekávat zvýšený provoz na silnicích včetně motocyklistů, cyklistů a chodců. Pro tyto zranitelné účastníky provozu přitom dosavadní bilance letošního roku není příznivá, stejně jako alarmující počet vážných nehod v loňském roce především u motorkářů a chodců.

Samotní motocyklisté by měli ubrat plyn a neměli by se pouštět za limit svých schopností, především v období, kdy je ještě vozovka studená a sami jsou nerozježdění. Na druhé straně mohou fatálním střetům s motocyklisty předcházet i řidiči aut, pokud budou se zvýšeným počtem motorek a cyklistů počítat a chovat se k nim ohleduplně. Například při odbočování vlevo na menší komunikaci nebo vjezdu a výjezdu z pozemku či lesní cesty by měli obzvlášť pečlivě zkontrolovat jestli neohrozí blížícího se motorkáře,“ řekl vedoucí oddělení BESIP ministerstva dopravy Tomáš Neřold.   

V období letošního ledna až března bylo na silnicích v důsledku dopravních nehod usmrceno už 87 a těžce zraněno dalších 365 lidí. Dosavadní vývoj letošního roku byl tragický zejména pro „jednostopé“ účastníky silničního provozu. Byli usmrceni již 4 motocyklisté (meziročně +2), dalších 25 jich bylo těžce zraněno (meziročně +11). Tragické následky se nevyhnuly ani cyklistům – 5 jich bylo usmrceno a dalších 39 těžce zraněno (meziročně +8). Velmi negativní bilance byla evidovaná také v oblasti usmrcených vinou nákladních automobilů a také v oblasti usmrcených seniorů (tj. osob nad 65 let věku). Detailní informace jsou obsahem tabulky, která shrnuje bilanci prvního kvartálu z pohledu strategických a dílčích cílů Národní strategie bezpečnosti silničního provozu.

Bilance-velikonoc.jpg

Bilance loňských Velikonoc

V období Zeleného čtvrtka až Velikonočního pondělí došlo v roce 2018 k celkem 1 019 dopravním nehodám, při kterých bylo 5 osob usmrceno, 21 osob těžce zraněno a 224 osob zraněno lehce. Loňský velikonoční víkend se sice obešel bez smrtelných následků, nicméně za Zelený čtvrtek, stejně jako na Velký pátek zemřely 2 osoby, na Velikonoční pondělí pak jedna osoba. Z dlouhodobého hlediska (období 2009-2017) bylo nejvíce osob v uvedeném období usmrceno v neděli na Boží hod velikonoční, těžce zraněno na Bílou sobotu, lehkých zranění si pak nejvíce vyžádal Velký pátek. Za nejtragičtější nehodu loňských Velikonoc lze považovat právě nehodu, ke které došlo na Zelený čtvrtek. Řidič osobního automobilu s více než 1,5 ‰ alkoholu v krvi způsobil dopravní nehodu, při které zemřely dvě děti ve věku do 10 let. Sám přitom vyvázl pouze s lehkým zraněním. (viz. Zde: http://nehody.cdvgis.cz/detail.php?p1=140506180392).

Dlouhodobě byl evidován nadprůměrný podíl nehod zaviněných pod vlivem alkoholu o velikonočním víkendu (sobota – pondělí) – v období let  009-2017 činil 12,3 %! Alkohol se v roce 2018 podílel na dopravních nehodách 4,4 %, ve velikonočním období činil podíl alkoholu na dopravních nehodách na Zelený čtvrtek 4,6 %, na Velký pátek 8,1 %, na Bílou sobotu 8,2 %, v neděli na Boží hod velikonoční 9,7 %, na Velikonoční pondělí pak 6,4 %.

Na Velikonoce vyjíždějí rovněž „sváteční“ řidiči, proto je ostražitost na místě více než kdy jindy. Velikonoce, to není jen pondělní pomlázka. Ve čtvrtek začínají ve školách velikonoční prázdniny, a tak už od středy je očekávaná zvýšená hustota dopravního provozu. Vzhledem k tomu, že ve čtvrtek začínají dětem velikonoční prázdniny, očekává se zvýšená intenzita dopravního provozu již od středy. Letos je navíc již počtvrté Velký pátek státním svátkem, proto lze i v tento den očekávat významný nárůst automobilové přepravy.
BESIP se stejně jako v loňském roce bude spolu s policií podílet na velikonočních dopravně-bezpečnostních akcích zaměřených zejména na alkohol za volantem. Krajští koordinátoři BESIP budou na vybraných místech spolu s policisty oslovovat řidiče v rámci celorepublikového projektu Řídím piju nealko. Motoristé při akci dostanou nealkoholické pivo a jednorázový alkoholtester, preventisté je upozorní na rizika řízení pod vlivem alkoholu.

 

Tomáš Neřold
vedoucí Samostatného oddělení BESIP
 
logo
+420 225 131 526 | +420 602 632 176
tomas.nerold@mdcr.cz  www.ibesip.cz
nábř. Ludvíka Svobody 1222/12, 110 15 Praha 1
 

 

dopravni-nehody_Velikonoce.jpg

usmrceni_velikonoce.jpg

tezce-zraneni_velikonoce-(1).jpg

lehce-zraneni_velikonoce.jpg

DN_s-alkoholem_velikonoce.jpg

podil-nehod-s-alkoholem_velikonoce.jpg

❱   Přílohy

Líbí se Vám článek? Sdílejte ho.

❱   Další články

Přijďte se na Motosalon potkat s Besipem

28. února 2024

Jako již tradičně, i letos budou mít návštěvníci Motosalonu v termínu 29.2.-3.3. v Brně na výstavišti možnost zastavit se u společného stánku BESIP a Policie ČR, který má připraveno mnoho zajímavých aktivit jak pro dospělé, tak pro děti. „Návštěvníci se zde budou moci dozvědět nejen pravidla bezpečné jízdy na motorce, ale například i to, na co se zaměřit při kontrole motocyklu po zimě. Účast přislíbilo i mnoho zajímavých hostů, jak vášnivých motorkářů, tak odborníků na bezpečnost. Na programu budou také soutěže a kvízy pro motoristickou veřejnost,“ vysvětluje Tomáš Neřold, vedoucí BESIP.

> více informací

Internetový tvůrce Mikýř a režisér Vít Klusák vytvořili pro BESIP nové spoty

5. února 2024

BESIP odstartoval novou sérii informačních spotů určenou středoškolákům a mladým řidičům. Unikátní koncept staví na spolupráci předního českého youtubera a internetového baviče Martina Mikysky (alias Mikýře) a režiséra Víta Klusáka. Výsledkem je originální kreativa, která je nabitá důležitým obsahem.

> více informací

Novela zákona zákona č. 361/2000 Sb.

2. ledna 2024

Zákon č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích, známý také jako zákon o silničním provozu, je klíčovým legislativním dokumentem, který reguluje práva a povinnosti účastníků provozu na pozemních komunikacích v České republice. Zahrnuje ustanovení o řidičských oprávněních, pravidlech provozu na komunikacích, a pravomocích orgánů státní správy. Zákon byl od svého účinného vstupu v roce 2001 opakovaně novelizován, aby reflektoval aktuální potřeby a standardy bezpečnosti provozu, včetně přizpůsobení se směrnicím Evropské unie. Tento zákon také zahrnuje definice základních pojmů, jako jsou typy vozidel a účastníci provozu, a upravuje specifické aspekty provozu, jako jsou technické kontroly, provozní pravidla, a povinnosti účastníků. Důraz je kladen na bezpečnost, regulaci a správu provozu na silnicích, s cílem zajistit plynulý a bezpečný pohyb osob a vozidel. Důležitým prvkem novely je zavedení konceptu „řidičák na zkoušku“ pro nové řidiče. Tento systém zavádí období, během kterého jsou noví řidiči podrobeni zvýšenému dohledu a přísnějším pravidlům. Pokud nový řidič během tohoto období spáchá určité přestupky, může dojít k předčasnému odebrání řidičského oprávnění. Cílem je motivovat nové řidiče k dodržování pravidel a zvyšování jejich bezpečnosti na cestách. Součástí novely je také zavedení programu L17, který umožňuje mladým lidem ve věku od 17 let získat řidičské oprávnění pod podmínkou, že budou řídit pouze v doprovodu zkušeného mentora. Tento program má za cíl lépe připravit mladé řidiče na samostatné řízení a snížit riziko nehod mezi těmito novými řidiči.

> více informací

❱   NOVINKY V ZÁKONĚ

Nový bodový systém

Nové bodování závažných přestupků.

Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel. Bodový systém v ČR je velmi jednoduchý systém potrestání řidičů za závažnější přestupky. Hlavním účelem bodového systému však není trestat, ale spíše řidiče odrazovat od toho, aby porušovali dopravní předpisy. Bodový systém však získává význam tehdy, pokud mají řidiči jasno v tom, jak funguje, a proč je pro ně dobré dodržovat zákony silničního provozu.

více informací
vize nula