Podzim je v plném proudu

Příroda se chystá na zimu, stromy se barví do podzimních barev a řidiči na silnicích se mohou setkat s nástrahami, které jsou pro toto roční období typické.

MLHA

Mlhy nejsou v tomto období žádnou vzácností. Co s tím? Pokud vjíždíte do mlhy, přepněte z denního svícení na potkávací světla a zapněte své mlhovky, jinak se pro ostatní stáváte neviditelným. Po projetí mlhy mlhová světla opět vypněte, mohou jinak nepříjemně oslnit řidiče jedoucí za Vámi. Mějte na paměti, že v mlze můžete zaměnit stojící vozidlo za jedoucí. Také máte zkreslené vnímání rychlosti pohybu aut a vzdálenost od okolních předmětů Vám připadá větší, než odpovídá realitě. Pravděpodobnost usmrcení účastníka silničního provozu za mlhy je dvakrát vyšší než za běžných podmínek!

SPADANÉ LISTÍ

Zbarvené popadané listí dokrášluje podzimní krajinu. Pokud ale leží na silnici, může klouzat a být velmi nebezpečné.

Co s tím? Předvídejte. Pokud vjíždíte do míst, kde je silnice pokryta silnou vrstvou spadaného listí, zpomalte, zabráníte tím nebezpečí smyku.

NÍZKÉ SLUNCE

Na podzim zapadá slunce dříve a slunce se přes den pohybuje níže, než v létě.  Tím se výrazně zhorší podmínky viditelnosti a můžete tak lehko přehlédnout například chodce jdoucího po silnici.

Co s tím? Počítejte s možnou zhoršenou viditelností na silnicích. Čelní sklo svého auta mějte vždy čisté, a to i zevnitř. Mějte také správně nastavenou výšku sedadla, snižujete šanci na to, aby Vás nízké slunce oslnilo.

ZVĚŘ

Lesní zvěř se chystá na zimu a na podzim tak tradičně roste počet střetů vozidel se zvěří.

Co s tím? Kolem lesů se pohybujte se zvýšenou pozorností, hlavně po ránu a navečer. Když spatříte zvíře na silnici, zachovejte klid a brzděte. Nezapomínejte, že lesní zvěř se většinou pohybuje ve stádu, zvíře tedy velice pravděpodobně není u silnice samo. Pokud už střetu nelze zabránit, nikdy nestrhávejte řízení! Mimo silnici Vám hrozí mnohem větší nebezpečí.

AQUAPLANING

Aquaplaning může vzniknout, když je na silnici velké množství vody. Vzorek pneumatiky ji pak nestíhá všechnu odvést a kolo tím ztrácí kontakt s vozovkou. Auto se tak stává neřiditelným a může se dostat do smyku.
Co s tím? Pokud je na silnici velké množství vody, zpomalte. Pokud už k aquaplaningu dojde, sešlápněte spojku, nebrzděte a držte oběma rukama pevně volant ve směru jízdy.

BÝT VIDĚN

Již tři roky platí povinnost, mít na sobě reflexní prvky pokud se pohubujete mimo obec. Reflexní prvky mají mít osoby, které se pohybují za snížené viditelnosti (tma, šero, déšť, mlha) mimo obec podél okraje vozovky, a kde není veřejné osvětlení. Reflexní prvek by měl být umístěn tak, aby byl dobře viditelný zepředu i zezadu pro ostatní účastníky silničního provozu a měl by být směrem do silnice. Samozřejmě je vhodné mít reflexní prvky i v obci ačkoliv, tam zákonná povinnost neplatí. Zejména doporučujeme nošení reflexních prvků v místech, kde chybí veřejné osvětlení nebo není dostatečně intenzivní.

Co s tím? Mějte zodpovědný přístup při pohybu v silničním provozu, spolu s cyklisty jste ti nejzranitelnější. Příčinou mnoha tragických nehod je právě nedostatečná viditelnost. Používáním reflexních oděvních součástek a doplňků se zvyšuje světelný kontrast vůči pozadí a prodlužuje vzdálenost, na jakou jste vidět. Z barev jsou nejlépe rozpoznatelné bílá (na 55 metrů) a žlutá (na 37 metrů). Modré oblečení je vidět pouze na 18 metrů, reflexní prvky až na 200 metrů. Při rychlosti 75 km/h potřebuje řidič asi 30 metrů na to, aby zareagoval. Reflexní předměty, které jsou dostupné a vůbec ne drahé, je nejlépe umístit ke konci rukávů, blízko ke kolenům a do úrovně pasu. Pohybující se reflexní předměty díky umístění na končetiny, jsou lépe vidět než statické, umístěné třeba na kabelce či batohu!

Mějte v patrnosti, že řidič jedoucí rychlostí 90 km/h zaregistruje osobu s reflexními prvky ve vzdálenosti 185 m a než pohybující osobu mine má 7 vteřin. Osobu tmavě oblečenou zaregistruje na vzdálenost 18m a mine ji za 07 vteřiny. REAKČNÍ DOBA ŘIDIČE JE VŠAK 2 vteřiny.

ZIMNÍ PNEUMATIKY

Od 1. listopadu opět nastává období zimních pneumatik. Vyrážíte do cílové destinace a musíte překonat vyšší nadmořský výšky např. Vysočinu? Vyprovází Vás teplé slunečné počasí, ale už na Vysočině může ležet čerstvý kluzký sníh.

Co s tím? Přezujte svůj vůz. Užitím zimních pneumatik vzroste přilnavost auta k vozovce.
 

Tomáš Neřold
vedoucí Samostatného oddělení BESIP
 
logo
+420 225 131 526 | +420 602 632 176
tomas.nerold@mdcr.cz  www.ibesip.cz
nábř. Ludvíka Svobody 1222/12, 110 15 Praha 1
 

 

 

Dám respekt

Akce a kampaně