Lukáš Pešek v rámci preventivní akce BESIP projede během víkendu Červenohorské sedlo a Buchlovské kopce

Od začátku roku do konce července zemřelo při dopravních nehodách již 46 motocyklistů. Evidováno bylo více než 1 700 nehod s účastí motocyklistů, které skončily těžkým zraněním pro 164 z nich. Závažnost nehod, která je daná počtem usmrcených motocyklistů na 1 000 nehod, je letos nejvyšší za posledních 9 let. Srpen je zároveň dlouhodobě nejtragičtějším měsícem pro motocyklisty. BESIP se proto o víkendu zaměří na dvě rizikové motorkářské lokality - Červenohorské sedlo a Buchlovské kopce. Preventivní akce je součástí letošní kampaně „Zpomal, dokud není skutečně pozdě“ věnované nepřiměřené rychlosti.


Video z akce


Lukáš Pešek, hlavní tvář víkendové akce, který dlouhodobě spolupracuje s oddělením BESIP na preventivních aktivitách zaměřených na bezpečné chování na motocyklech, říká: „Rychle umí jezdit každý, ale je potřeba zvládat techniku jízdy na motocyklu tak, abyste předešli krizovým situacím a dojeli domů k rodině, ke svým blízkým, v pohodě a ve zdraví“.

Zahájení preventivní akce je plánováno na sobotu 21. 8. na Červenohorském sedle od 10:00 hodin za účasti Lukáše Peška, krajského koordinátora BESIP, jesenických policistů a zástupců kraje. V neděli 22. 8. se terénní akce přesune do Buchlovských kopců, k benzinové pumpě Střílky, kde se Lukáš Pešek připojí k dopravním policistům, krajskému koordinátorovi BESIP pro Zlínský kraj a zástupcům Zlínského kraje.

Motocykly si podle údajů prodejců pořizuje v posledních letech čím dál více lidí, především mužů ve středním věku. Vedle investice do svého stroje by ale začínající motorkáři měli také postupně zlepšovat své řidičské schopnosti, například kurzem v motoškole. Kombinace vysoké rychlosti a špatného ovládání motocyklu má bohužel každoročně tragický účet,“ dodal vedoucí oddělení BESIP ministerstva dopravy Tomáš Neřold.  

Nejvíce usmrcených (13) motocyklistů bylo letos evidováno ve věkové kategorii 35-44 let, nejvíce zraněných (332; 36 těžce a 296 lehce) motocyklistů pak bylo evidováno ve věku 45-54 let. K tragickým nehodám motorkářů nejčastěji přispívá vysoká rychlost a nepřizpůsobení rychlosti jízdy stavu vozovky, nepozornost řidiče motocyklu a špatné vyhodnocení situace, které souvisí s nezkušeností motocyklisty a reakcí v panice.

V měsíci srpnu bylo v období let 2011-2020 evidováno nejvíce smrtelných (133), těžkých (793) i lehkých (3 714) zranění motocyklistů. Z pohledu denní doby lze považovat za rizikové odpolední období mezi 14. a 18. hodinou v pátek, sobotu a neděli.

 
Kontakt pro média:
 
Olomoucký kraj:


Ing. Miroslav Charouz

724324606
besip-ok@cspsd.cz
 
Zlínský kraj:
 
Zdeněk Patík
724167175
besip-zk@cspsd.cz
 

Srovnání následků nehod motocyklistů dle jejich příčiny v období leden-červenec 2021 je uvedeno níže.


 
 
 

Mohlo by Vás také zajímat

13 MINUT

Akce a kampaně

Nejbližší akce

15. 11. 2019

PVA EXPO PRAHA Letňany