Dopravní situace v okolních státech o víkendu 9. až 11. 8.

8. srpna 2019

I tento víkend není úniku z dopravních kolon. Vlna turistů ve směru zpět bude silnější než ve směru k moři, jelikož cestou domů pojedou hlavně motoristé z Hesenska, Meklenburska-Předního Pomořanska, Porýní-Falcka, Šlesvicko-Holštýnska, Brém, Dolního Saska, Saska, Saska-Anhaltska, Durynska, Sárska a části severní Evropy, protože příští týden dětem začíná opět školní rok.

Závody Moto GP v Rakousku

Od 9. do 11. srpna se koná závod Moto GP na rakouském okruhu Red Bull Ring u města Spielberg. Kvůli příjezdu návštěvníků bude komplikovaná cesta po dálnici A9 mezi Lincem a Štýrským Hradcem.

Fotbalové utkání ve Vídni

Fotbalový zápas mezi SK Rapid Vídeň a SCR Altach se hraje v sobotu na Allianz stadionu ve Vídni. Od 15:30 do 20:00 hodin se dají očekávat dopravní komplikace z důvodu příjezdu a odjezdu fotbalových fanoušků.

Cyklistický závod u Bodamského jezera

V sobotu a v neděli se jede tradiční cyklistický maraton Highlander v oblasti Bodamského jezera. Sportovci během závodu musí zvládnout 180 km při převýšení 4 040 m. V celém okolí se budou dle potřeby uzavírat místní komunikace podle průběhu závodu.

Snažší průjezd přes hranice

Na dálničním hraničním přechodu Salzburg – Walserberg (A1) byl dokončen nový jízdní pruh pro lepší odbavování tranzitní dopravy. Zlepší se tak situace z pohledu zatížení komunikace.

Zákaz jízdy autobusů s dětmi ve Francii

Skupinové cestování dětí do 18 let v autobusu po celém území Francie, je v sobotu 10. srpna zakázáno. Zákaz se vztahuje i na zahraniční autobusy a byl poprvé vydán v roce 1983, jako uctění památky zesnulých z tragické nehody v roce 1982, kde v okolí Dijounu při nehodě zemřelo 55 osob.

Podrobné informace o dopravních omezeních na hlavních trasách směrem na Jadran naleznete v interaktivní mapě BESIP.

Líbí se Vám článek? Sdílejte ho.

❱   Další články

S teplými dny se na silnice opět ve velkém vrací cyklisté a motorkáři, s nadcházejícími Velikonocemi

27. března 2024

Jaro a zlepšující se počasí přirozeně nahrává pobytu venku. Na silnice se tak po zimní pauze postupně vrací zranitelní účastníci silničního provozu, řeč je zejména o cyklistech a motorkářích. Obzvláště s ohledem na nadcházející velikonoční svátky, které jsou přirozeně spjaté s mnohem větším provozem na silnicích, stojí za to si připomenout, na co si dát při jízdě pozor jak za volantem, tak za řídítky některého z jednostopých vozidel.

> více informací

Mobilní telefon za volantem

23. března 2024

Držení telefonu patří k nejnebezpečnějším přestupkům, BESIP na to upozorňuje novým videem od internetového baviče Mikýře. Díky chytrým telefonům jsme si zvykli být pořád online, reagovat na zprávy, sledovat videa, pouštět si hudbu, nastavit navigaci a tak dále. 34 % řidičů podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven přiznává, že telefon při řízení někdy používá. Kvůli nepozornosti za volantem přitom zemřelo v roce 2023 na českých silnicích 53 lidí, to je 13 % ze všech smrtelných nehod. Pokud vás zajímá, jak téma mobilu za volantem shrnul pro BESIP internetový tvůrce Mikýř, podívejte se na naše nové video.

> více informací

Česko je patnácté v počtu fatalit na silnicích, loni dohnalo průměr Evropské unie

14. března 2024

Podle předběžných údajů Evropské komise bylo na silnicích v EU v roce 2023 usmrceno 20 400 osob, což představuje meziroční mírný pokles o 1 %. To sice představuje přibližně o 2 360 smrtelných nehod méně (-10 %) než v roce 2019, ale v několika členských státech se klesající trend zastavil. Česko se v roce 2023 dostalo na průměr zemí Evropské unie. Centrum dopravního výzkumu a Samostatné oddělení BESIP Ministerstva dopravy vydalo historicky první číslo Zpravodaje Bezpečná doprava.

> více informací

❱   NOVINKY V ZÁKONĚ

Novela zákona zákona č. 361/2000 Sb.

K dispozici s odborným komentářem.

Zákon č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích, známý také jako zákon o silničním provozu, je klíčovým legislativním dokumentem, který reguluje práva a povinnosti účastníků provozu na pozemních komunikacích v České republice. Zahrnuje ustanovení o řidičských oprávněních, pravidlech provozu na komunikacích, a pravomocích orgánů státní správy. Zákon byl od svého účinného vstupu v roce 2001 opakovaně novelizován, aby reflektoval aktuální potřeby a standardy bezpečnosti provozu, včetně přizpůsobení se směrnicím Evropské unie. 

více informací
Novela zákona