BESIP zahajuje kontaktní část preventivního projektu „13 minut“, stánek kampaně lidé najdou na řadě míst v ČR

Preventivní kampaň oddělení BESIP ministerstva dopravy a České asociace pojišťoven pod heslem „Zpomal, dokud není skutečně pozdě“ je zaměřená na jízdu nepřiměřenou rychlostí. Vedle sociálních sítí, televize a rádia se nyní kampaň rozšiřuje také do regionů v rámci kontaktních kampaní zajišťovaných krajskými koordinátory BESIP. V následujících dnech a týdnech můžete nalézt stříbrné stánky kampaně na řadě míst ve všech krajích.
 
Celovečerní dokument Víta Klusáka s názvem „13  minut“, který měl premiéru v České televizi 10. června a vznikl v rámci kampaně, nabídne svým divákům od 19. června také HBO. Unikátní dokument zachycuje reálné příběhy řidičů, kteří způsobili dopravní nehodu s tragickými následky včetně rekonstrukce události a výpovědí viníků. Ve všech nehodách, kterým se dokument věnuje, přitom hrála roli nepřiměřená rychlost. Právě nižší rychlost mohla tragickým následkům předejít. 
 
Za prvních pět měsíců letošního roku kvůli nepřiměřené rychlosti zemřelo na silnicích už 58 lidí. Dlouhodobě jde o nejčastější příčinu fatálních dopravních nehod, i letos se zatím podílí na všech smrtelných nehodách 37 procenty. Přesto většina českých řidičů rychlou jízdu nevnímá jako zásadní problém. Překračování dovolené rychlosti přitom není totéž co nepřiměřená rychlost. Důležité je bezpečně ovládat vozidlo na daném typu komunikace – například vzhledem k její šířce, rozhledovým poměrům, poloměru zatáčky i intenzitě provozu,“ říká vedoucí oddělení BESIP Tomáš Neřold.
 
Co vlastně je „nepřiměřená rychlost“? Jakou vzdálenost potřebuji k zastavení při různých rychlostech? Kolik času ušetřím rychlou jízdou? Co nejčastěji stojí za nehodami, které končí smrtí či těžkým zraněním? Jací jsme řidiči? A jak známe své vozidlo a jeho vlastnosti?
 
Tyto a další otázky věnované bezpečnosti silničního provozu vyráží krajští koordinátoři BESIP probrat s veřejností do rozličných koutů České republiky se svými novými „stříbrnými stany“. Díky navázané spolupráci s MOL Česká republika, s.r.o. naleznete stříbrné stánky kampaně v řadě termínů přímo na čerpacích stanicích MOL. „Dlouhodobě se věnujeme osvětě v rámci bezpečnosti silničního provozu a jsme velice potěšeni, že se můžeme zapojit do kampaně „Zpomal, dokud skutečně není pozdě“. Na našich vybraných čerpacích stanicích tak můžeme řidičům nabídnout nejen paliva a občerstvení na cestu, ale třeba i nové zkušenosti, které jednou mohou zabránit zbytečné pokutě nebo i dopravní nehodě,“ říká Richard Austen, generální ředitel společnosti MOL Česká republika.
 
Lidé se s kampaní budou moci setkat také na motoristických akcích pro veřejnost či dalších akcích pro děti a rodiče v krajích. Zájemci si u stánku kampaně budou moci vyzkoušet „rychlostní kalkulačku“, která spočítá úsporu času v závislosti na překročení dovolené rychlosti a na délce trasy. Kalkulačka a soutěže jsou lidem k dispozici také na webu kampaně www.13minut.cz.
 
Na stáncích BESIP si příchozí také mohou ověřit, jak dobří jsou za volantem v řidičském kvízu – Jaký jste řidič. Získají nejen zpětnou vazbu na své znalosti a řidičskou praxi, ale zároveň mohou vyhrát zážitkový kurz pod vedením profesionálního rallye jezdce Martina Semeráda na polygonu Sosnová a stovky dalších cen.
 
Neméně zajímavý bude rozbor dopravních nehod uvedených v celovečerním dokumentu Víta Klusáka „13 minut“ s komentářem expertů. Od konce června a v průběhu července budou na webu kampaně postupně zveřejňovány solitérní příběhy viníků zachycené v projektu „13 minut“. Ty nabídnou detailnější pohled na každý příběh tragické nehody.
 
Přehled míst, kde se právě krajští koordinátoři BESIP nacházejí, pro měsíc červen zjistíte na https://www.13minut.cz/docs/cap-akce-cerven-2021.pdf a pro další měsíce vždy aktuálně na stránkách kampaně https://www.13minut.cz/.

Mohlo by Vás také zajímat

Nový bodový systém

Akce a kampaně

Nový bodový systém Zobrazit kampaň