Leden byl na silnicích velmi tragický, ukázaly předběžné statistiky

31. ledna 2023

Zatímco loňský rok přinesl historicky nejnižší počet úmrtí na českých silnicích, první měsíc nového roku byl spojen s velkým množstvím tragických dopravních nehod. Podle předběžné policejní statistiky přišlo na silnicích v lednu o život 41 lidí. Letošní leden se tak řadí mezi nejhorší za posledních 11 let. Mezi nehodami figuroval například i tragický střet osobního vozidla s vlakem, při němž zemřely dvě děti. Nejčastější příčinou smrtelných dopravních nehod dlouhodobě zůstává nepřiměřená rychlost, vjetí do protisměru, nevěnování se řízení a nedání přednosti.

„Letošní rok začal na silnicích bohužel velmi tragicky. Zatímco loni jsme i přes nárůst dopravy v období po Covidu dosáhli historicky nejnižšího počtu úmrtí v silničním provozu a dařilo se plnit průběžné cíle Strategie BESIP, první měsíc nového roku je velkým varováním a připomínkou toho, kolik zbytečných ztrát, včetně životů dětí, mladých lidí či seniorů dopravní nehody představují,“ řekl vedoucí oddělení BESIP ministerstva dopravy Tomáš Neřold. 

Za loňský rok na našich silnicích zemřelo 454 lidí a dalších 1 734 jich bylo těžce zraněno. Mezi příčinami smrtelných dopravních nehod za loňský rok dominovala nepřiměřená rychlost. Druhou nejčastější příčinou nehod, při kterých umírali lidé, bylo nedání přednosti v jízdě a jízda po nesprávné straně vozovky. 

Nejčastější příčiny nehod a jejich závažnost v roce 2022:

Nepřiměřená rychlost -  160 úmrtí; 17 usmrcených na 1 000 nehod

Vjetí do protisměru  - 67 úmrtí; 27 usmrcených na 1 000 nehod

Nepozornost za volantem - 58 úmrtí; 4 usmrcení na 1000 nehod

Jízda pod vlivem alkoholu či návykových látek - 51 úmrtí; 10 usmrcených na 1 000 nehod

 

Nebezpečné přestupky zaznamenané policií v roce 2022:  

Překročení rychlosti - 141 042 (nárůst versus 2019)

Předjíždění v místě, kde je to zakázáno - 1 501 

Držení telefonu za jízdy - 30 819 (mírný nárůst versus 2019)

Řízení pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek - 6 413

 

Česká republika si dala za cíl na základě Strategie BESIP snížit počet obětí dopravních nehod do roku 2030 na polovinu oproti výchozímu stavu na začátku dekády. I proto Ministerstvo dopravy předložilo novelu zákona o silničním provozu. Ta zásadním způsobem zjednodušuje bodový systém a zpřísňuje sankce za nejzávažnější přestupky. Zavádí zároveň povinný preventivní program pro začínající řidiče, kteří se dopustí závažného porušení pravidel silničního provozu. Návrh také umožnuje řídit auto už od 17 let pod dohledem mentora. Novela má platit od roku 2024. Poslanecká sněmovna se vládním návrhem začne zabývat zřejmě v nejbližších týdnech.

 

„Základní pilíře novely - zpřehlednění bodového systému, delší zákazy řízení, přísnější sankce u nebezpečných přestupků  a řidičák na zkoušku pro začínající řidiče – jsou důležitými nástroji pro to, abychom systematicky snižovali počet úmrtí a těžkých zranění v silničním provozu,“ dodal Neřold. Předcházet nejtragičtějším nehodám lze rovněž odstraňováním nehodových lokalit, například v místech srážek se stromy, zabezpečováním železničních přejezdů závorami a dalšími opatřeními zvyšujícími bezpečnost silniční sítě.

Líbí se Vám článek? Sdílejte ho.

❱   Další články

S teplými dny se na silnice opět ve velkém vrací cyklisté a motorkáři, s nadcházejícími Velikonocemi

27. března 2024

Jaro a zlepšující se počasí přirozeně nahrává pobytu venku. Na silnice se tak po zimní pauze postupně vrací zranitelní účastníci silničního provozu, řeč je zejména o cyklistech a motorkářích. Obzvláště s ohledem na nadcházející velikonoční svátky, které jsou přirozeně spjaté s mnohem větším provozem na silnicích, stojí za to si připomenout, na co si dát při jízdě pozor jak za volantem, tak za řídítky některého z jednostopých vozidel.

> více informací

Mobilní telefon za volantem

23. března 2024

Držení telefonu patří k nejnebezpečnějším přestupkům, BESIP na to upozorňuje novým videem od internetového baviče Mikýře. Díky chytrým telefonům jsme si zvykli být pořád online, reagovat na zprávy, sledovat videa, pouštět si hudbu, nastavit navigaci a tak dále. 34 % řidičů podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven přiznává, že telefon při řízení někdy používá. Kvůli nepozornosti za volantem přitom zemřelo v roce 2023 na českých silnicích 53 lidí, to je 13 % ze všech smrtelných nehod. Pokud vás zajímá, jak téma mobilu za volantem shrnul pro BESIP internetový tvůrce Mikýř, podívejte se na naše nové video.

> více informací

Česko je patnácté v počtu fatalit na silnicích, loni dohnalo průměr Evropské unie

14. března 2024

Podle předběžných údajů Evropské komise bylo na silnicích v EU v roce 2023 usmrceno 20 400 osob, což představuje meziroční mírný pokles o 1 %. To sice představuje přibližně o 2 360 smrtelných nehod méně (-10 %) než v roce 2019, ale v několika členských státech se klesající trend zastavil. Česko se v roce 2023 dostalo na průměr zemí Evropské unie. Centrum dopravního výzkumu a Samostatné oddělení BESIP Ministerstva dopravy vydalo historicky první číslo Zpravodaje Bezpečná doprava.

> více informací

❱   NOVINKY V ZÁKONĚ

Novela zákona zákona č. 361/2000 Sb.

K dispozici s odborným komentářem.

Zákon č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích, známý také jako zákon o silničním provozu, je klíčovým legislativním dokumentem, který reguluje práva a povinnosti účastníků provozu na pozemních komunikacích v České republice. Zahrnuje ustanovení o řidičských oprávněních, pravidlech provozu na komunikacích, a pravomocích orgánů státní správy. Zákon byl od svého účinného vstupu v roce 2001 opakovaně novelizován, aby reflektoval aktuální potřeby a standardy bezpečnosti provozu, včetně přizpůsobení se směrnicím Evropské unie. 

více informací
Novela zákona