Agresivita zabíjí

Agresivita zabíjí

BESIP ve spolupráci s Českou asociací pojišťoven a Policií ČR spouští novou preventivní kampaň „AGRESIVITA ZABÍJÍ“, jejímž cílem je upozornit na problematiku agresivního chování řidičů na silnicích, varovat před riziky, která agresivita způsobuje a přimět řidiče zamyslet se a změnit své chování.


Živý přenos můžete sledovat zde:

(https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/1933347?h=f04dd5eb59782163d9f308105f4c4011)

 

Podle České kanceláře pojistitelů (ČKP) pojišťovny vyplatí cca 1,25 až 1,5 mld. Kč každý rok za nehody způsobené agresivními řidiči. Celkem na českých silnicích vznikne v důsledku agresivní jízdy od 21 do 25 tisíc škod ročně, které hradí pojišťovny z povinného ručení.
 
Rizikové chování za volantem si přitom připouští málokdo. Pouze 5 % řidičů se považuje za agresivního řidiče.
88 % lidí je potom přesvědčeno o vzrůstající agresivitě řidičů.

7 z 10 ČESKÝCH ŘIDIČŮ SE NECHÁ VYPROVOKOVAT K AGRESIVNĚJŠÍ JÍZDĚ​

- 34 % řidičů má tendenci k agresivnímu chování
- pravděpodobnost dopravní nehody je u agresivních řidičů 3-6x vyšší (stoupá i závažnost nehod)

JAK SE NA SILNICÍCH CHOVÁME?​

- 78 % řidičů alespoň někdy jezdí nad povolenou rychlost
- 70 % řidičů za volantem někdy nadává
- 63 % řidičů přiznává, že někdy nedodržují bezpečnou vzdálenost od dalšího vozu
- 44 % řidičů alespoň někdy dělá tzv. myšky
- 16 % řidičů záměrně zrychlí, když je chce jiný řidič předjet
- skoro každý desátý řidič (9,5 %) už někdy záměrně vybržďoval auto za sebou


AGRESIVITA ROZTÁČÍ SPIRÁLU

Dle průzkumu STEM/MARK reagují agresivně až dvě třetiny řidičů (67,6 %), pokud je někdo nebezpečně předjede nebo se před ně na poslední chvíli zařadí. Nejčastěji tito řidiči reagují zatroubením, problikáním světly, gestikulací nebo nadávkami.

Pokud za nimi někdo nedodržuje bezpečnou vzdálenost (lepení na zadek auta), reaguje agresivně každý třetí řidič (33,4 %) - nejčastěji zvýšením rychlosti, vybržděním nebo gestikulací a nadávkami.

Z průzkumu dále vyplývá, že až v 36 % případů dokáže řidiče vyprovokovat zbytečně pomalá jízda jiných řidičů. Mezi další spouštěče agresivního chování patří předjíždějící se kamiony (34 %), cyklisté omezující provoz (15 %) nebo stání v koloně (12 %).


Klíčem v boji proti agresivitě je uvědomění si vlastního nebezpečného chování.
 

TIPY, JAK ZKROTÍTE AGRESIVITU ZA VOLANTEM

 
DOPŘEJTE SI ČAS
Včasný odjezd je klíčem k předcházení pocitu stresu za volantem. Díky časové rezervě si můžete cestou dopřát kávu, svačinu nebo si můžete protáhnout tělo. Na závěr cesty tak získáte dostatek prostoru i na hledání parkovacího místa. Když už se přece jen dostanete do skluzu, nepodléhejte emocím. I n a vzdálenosti desítek kilometrů stahujete agresivním stylem jízdy čas pouze v řádu jednotek minut. Ty vám za riziko nehody s vážnými následky nestojí.

VIDÍTE MU DO AUTA, NEVIDÍTE MU DO HLAVY
Automobil nám dává stejný pocit anonymity jako virtuální prostředí. Řízení je jako komunikace bez dostatku informací. Nevztahujte si nevhodné chování hned jako útok na vaši osobu. Nikdy nevíte, co se ve druhém člověku odehrává. Možná má horečku, veze rozmrzelé dítě, řeší partnerské neshody, problémy v práci... Dobrý řidič umí vytvořit prostor pro chybu toho druhého.

NAPLÁNUJTE SI TRASU
Uzavírka či kolona jsou nepříjemné pro každého, kdo se v nich ocitne. Jinak k nim přistupuje řidič, pro kterého jsou součástí všedního dne, a jinak ten, kdo s nimi na cestě nepočítal. Výsledný čas je však pro oba stejný. Nejlepší prevencí je vhodné plánování trasy. Dnešní moderní navigační systémy pracují s hustotou provozu, uzavírkami a jimi uváděný čas dojezdu je velmi reálný.

NECHTE TO BÝT
Myslete na to, že na silnicích nejste od toho, abyste vychovávali, či dokonce trestali ostatní. Pokud se setkáte se skutečným agresorem, většinou akce vyvolá další reakci. Nejlepší obranou je defenzivní jízda a m aximální o chrana zdraví řidiče a jeho spolucestujících... V době moderních palubních kamer je ideálním řešením zachovat chladnou hlavu a při závažných projevech agresivity předat záběry Policii ČR.

Součástí přílohy níže je leták kampaně a také tři televizní spoty.
CAP-LETAK110X220-b.pdf

CAP_ZACATECNICE_webmix_V2.mov
CAP_KAMION_webmix_V2.mov
CAP_MATKA_webmix_V3.mov

 


Besip Podporuje

Dekáda akcí pro BESIP 2011-2020

Organizace spojených národů (OSN), Světová zdravotnická organizace (WHO...

VISION ZERO - Vize nula

Vize Nula zpochybňuje tradiční způsob myšlení

Hned od samého počátk...

Evropská charta bezpečnosti silničního provozu

Evropská charta bezpečnosti silničního provozu, kterou vede Evropská komise, je ...

Nový bodový systém

Akce a kampaně

Nový bodový systém Zobrazit kampaň

Nejbližší akce

15. 11. 2019

PVA EXPO PRAHA Letňany